Humpolec vznikl pravděpodobně jako město zlata

16. září 2014

Poblíž Humpolce, v podhradí zříceniny Orlíku, jsou zlatonosné štoly. „Ve 12. století a do začátku 13. se tam těžilo zlato,“ říká historik Vladimír Staněk a dodává, že těžba zlata souvisí se vznikem samotného města.

„Vznik Humpolce byl podle nalezených stop skutečně velkolepý. Patrně to bylo dvojměstí. V jedné části žilo německé obyvatelstvo, které tady také provádělo onu důlní činnost. Češi to neuměli,“ dodává Staněk. Druhou pak část tvořili Češi.

Samotná dobývací lokalita není jen v lesích pod Orlíkem, začíná ale u Pstružného potoka mezi Humpolcem a Kejžlicí. „Klasickým způsobem ale dolovali až tady na štolách,“ vysvětluje geolog Jan Páša.

S hradem Orlík těžba zlata souvislost nemá. „Ten vznikl až mnohem později, to už tady žádný horník nebyl,“ je si jistý historik Staněk. Horníci odtud odešli a mohli zamířit třeba do nedaleké Jihlavy nebo na Německobrodsko, kde se těžilo stříbro i mnohem později.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.