Finanční gramotnost musí vycházet z rodiny. Pomoci může speciální desková hra

23. září 2019

Petr Liška z Pelhřimova vytvořil deskovou hru, která má pomoci především dětem a mladým lidem pochopit hodnotu peněz, naučit je hospodařit.

Hela Dvořáková ho pozvala do Dobrého dopoledne

Základy finanční gramotnosti dostal Petr Liška od svých rodičů. „Jsem jim za to do dnes nesmírně vděčný. Měli jsme systém kapesného, a když něco chceš, tak si na to vydělej. Chodil jsem na brigády a myslím, že od té doby znám hodnotu peněz.“

Finanční gramotnost byla tématem vysokoškolské práce, která vyvrcholila prací diplomovou. „Kamarádi mi říkají, že jsem taková hračička, tak se nějak narodila ta desková hra.“

Desková hra

Desková hra Cesta životem je určená především pro školy, kde má fungovat jako učební pomůcka. „Simuluje cestu životem, cestu s rizikem podnikání, nebo s menším rizikem zaměstnání.

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.