Dům v jihlavské Husově ulici má přes čtyři sta let stará vrata. V místě bývalé lékárny je dnes obchod s módou

Jaké historické prvky dům číslo 12 v jihlavské Husově ulici ukrývá?
Město Jihlava má bohatou historii a žila v něm také spousta významných podnikatelů. Už ve středověku tak v dnešním centru stály nádherné domy, a majitelé se doslova předháněli, čí sídlo bude zdobnější. Několik z těchto domů s typickými středověkými prvky se dochovalo dodnes.
„Jako na jediném portálu v Jihlavě je tam napsáno jméno majitele, Jiří Pable z Henčova,“ říká jihlavský průvodce Marek Skřivánek. Ukazuje na nápis na vrcholu portálu domu číslo popisné 12 v Husově ulici. Zajímavé jsou dřevěné dveře tohoto domu. Pocházejí totiž z konce šestnáctého století, což je doba, kdy v domě Jiří Pable žil a podnikal. „Byla to sladovnická rodina, patricijská, velice bohatá,“ dodává průvodce s tím, že sladovna na dvoře tohoto domu je i doložená v listinách.
Přízemím domu dodnes vede chodba až k vratům do dvora, takzvaný mázhaus. Zachovalo se i umístění bývalého kvelbu a šenkovny. Ta bývala v zadní části mázhausu, kde je dodnes ve zdi vidět gotický portálek. V přední části, v místě dnešního obchodu, míval lékárnu pozdější majitel domu Salomon Augustin Engelschall, doktor medicíny a první městský medicus. „Současně se nevzdal řemesla sladovnického. Někomu to pronajal, protože to bylo výnosné,“ dodává Marek Skřivánek.
Dům číslo 12 v Husově ulici se pyšní i takzvanou vysokou síní. Tu se díky citlivé rekonstrukci vedené současným majitelem podařilo odkrýt v původní kráse. Od prvního patra je centrální trakt otevřený až ke světlíku na střeše. „V šestnáctém století se většina domů prodlužovala směrem do dvora, ale vzhledem k tomu že domy stojí v zástavbě, tak by uprostřed byla tma. Proto protahovali strop nahoru formou světlíku,“ vysvětluje Marek Skřivánek. Protože tehdy neuměli zasklívat vodorovně, nemá světlík skleněnou střechu, ale okna ve stěnách světlíku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.