Šiška, žaludové kalíšky, dvě peříčka a je sova. Na Novoměstsku je šiškové království
Sochaři tvoří díla z kamene, hlíny, skla, kovu, a dokonce i odpadků. Miloslavu Janů z Nové Vsi u Nového Města na Moravě stačí to, co najde v lese, na zahradě nebo na poli.
„Měli jsme autonehodu, začal jsem marodit,“ vzpomíná Miloslav Janů. Jeho zranění mu nedovolovala nejen pracovat, ale ani věnovat se svému koníčku, vyřezávání. V té době jeho manželka, která pracovala ve škole, dostala od dětí šišku. „Tak jsem se na ni podíval a povídám: dva kalíšky ze žaludů, tři peříčka a je sova. A byl nápad,“ popisuje okamžik, který dal nový směr jeho zájmům.
Na policích stojí pohádkové postavičky…
Dnes má Miloslav Janů figurek ze šišek, kůry, samorostů, pecek, chorošů a dalších přírodnin na tisíce. V jeho dílničce jsou plné police zvířátek, čarodějnic, ale i celých příběhů. „Tady všechno něco představuje,“ ukazuje kutil.
V jeho sbírce tak najdeme postavičky z Ferdy mravence, ale i Krysaře nebo Quasimoda s Esmeraldou z románu Viktora Huga nebo scenérii z africké vesnice. Panu Janů stačí podívat se třeba na skořápku vlašského ořechu a hned ví, na co by se dala použít.
Na rybí ploutve se hodí pecky z manga
Všechny figurky jsou opravdu jen z přírodních materiálů, a často je zajímavé zjišťovat, z čeho co je.
Na tělo tropické ryby například pan Miloslav využil choroš, ploutve vyrobil z pecek manga a avokáda. Nohy figurek jsou z okousaných zbytků šišek nebo jedlových větviček. Všechny součásti k sobě lepí tavnou pistolí.
Související
-
Šikovný kutil z Pelhřimovska tvoří krásné dřevěné misky. Jedna z nich je speciálně pro pletařky
Lidé mají různé koníčky. Někdo plete svetry, jiný šlechtí jabloně, Martin Suchan ze Lhoty-Vlasenice na Pelhřimovsku soustruží dřevěné misky.
-
Stačí tečka a čárka. Z těchto dvou tvarů vyzdobí krasličářka stovky různých vzorů
Žádné Velikonoce si nenecháme ujít výzdobu domova jarními kytičkami, čerstvým osením, ale hlavně malovanými vajíčky a kraslicemi.
-
Je to jako malování jehlou, říká patchworkářka o technice, která zdobí každý kousek látky
Kombinování látek s různými potisky, stříhání na kousky a opětovné sešívání ve zcela jiných vzorech, to je technika, které se říká patchwork.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová