Domy v centru Jihlavy v havarijním stavu? Žádná výjimka

26. březen 2019 13:00

Byl pád části zdi zchátralého domu v jihlavské Benešově ulici minulý týden náhodný, nebo je takových nebezpečných staveb v centru Jihlavy víc?

I to se teď snaží zjistit jihlavský magistrát. Jak se totiž ukázalo, možnosti kontroly soukromých nemovitostí jsou omezené.

Opravy jsou drahé

„V posledních letech došlo k rekonstrukci několika zajímavých budov v centru města. Ale chápu, že ne každý má prostředky na jeho opravu,“ říká na problém chátrajících nemovitostí pan Petr. Důvody, proč se zřejmě zřítila část dlouhodobě nevyužívaného domu v jihlavském centru, byl patrně chybějící okap a promočení části domu deštěm.

Náměstek jihlavské primátorky Petr Laštovička (ODS) vidí problém i v tom, že soukromí majitelé na opravy nemají peníze. „Je to neekonomické a nikdy se mu to na tržním nájemném ta investice nevrátí. Tudíž pro soukromého majitele vybydleného domu je mnohem lepší nechat ho vybydlený. Není v silách města přispívat soukromým majitelům na to, aby si opravili své nemovitosti.“

Magistrát nemá možnosti

Podle jihlavského architekta Martina Laštovičky nemá magistrát mnoho možností, jak tyto soukromníky kontrolovat. „Stavební úřad spíš řeší realizaci stavby po stavebním povolení. Zda je postaveno podle dokumentace. Ale že by stavební úřad například kontroloval stavby vzhledem k jejich údržbě, tak to se nekoná. Není to povinné, ale za první republiky to byla běžná praxe.“

První republika

Policie se podle Martina Laštovičky zaměřovala i na detaily. „Když byla mírně opadaná omítka, už to měl za povinnost strážník městský nahlásit. Když třeba občanovi podmáčel dům soused, tak občan měl právo nahlásit tuto záležitost na stavební úřad a ten stavební úřad ihned vymáhal nápravu. To se v současnosti neděje.“ 

Mít přehled…

Mít přehled o stavu domu je přitom důležitá součást vlastnictví. „Je potřeba kontrolovat statiku těchto domů a řešit hlavně příčiny zatékání ze střechy dešťovou vodou a předcházet těmhle věcem, protože potom už dochází k nenahraditelným škodám na majetku.“

Město Jihlava řeší v současnosti rekonstrukci domů ve svém majetku. Nechává si architekty vypracovat studii pro třicet nemovitostí, která stojí celkem pět milionu korun a potrvá tři roky. Prozradí třeba i to, kterých domů se má Jihlava zbavit.

autoři: Zuzana Dudášová , mik
Spustit audio

Související