Digitální gramotnost a kyberbezpečnost: Výzva dnešní doby

Co je to králičí nora a proč jde podle Kožíška o jednu z nejrizikovějších hrozeb?
Digitální doba, ve které žijeme, přináší nejenom příležitosti, ale i nové výzvy, které je třeba řešit. V rámci tohoto trendu se objevují iniciativy zaměřené na zvýšení digitální gramotnosti a zajištění kybernetické bezpečnosti pro širokou veřejnost.
Jedním z nejvýznamnějších projektů je „Týden pro digitální Česko“, který se snaží přiblížit digitální technologie nejen žákům, ale i firmám a jednotlivcům napříč celou republikou.
Martin Charvát, vedoucí tohoto projektu, stojí za největší akcí v oblasti digitalizace v ČR. Tento projekt si klade za cíl proškolit širokou veřejnost v oblasti digitálních médií a pomoci jim lépe porozumět technologiím, které jsou v současnosti nedílnou součástí každodenního života.
Čtěte také
V loňském roce probíhlo 200 akcí po celé republice, které navštívilo více než 12 000 účastníků. Charvát zdůrazňuje, že projekt má ambici i nadále růst. „Cílem je, aby se digitalizace stala přístupnou pro všechny.
I když je Česká republika v oblasti digitální gramotnosti vysoko nad průměrem, stále je zde potřeba více školení a vzdělávání. Podle statistik je klíčové, aby alespoň základní digitální gramotnost mělo 90 % pracujících lidí. Charvát uvádí, že i když je v ČR mnoho lidí otevřených novým technologiím, největší výzvou je oslovit ty, kteří k digitalizaci přistupují s nedůvěrou. „Práce s těmito lidmi je velmi složitá, ale i tak se musíme soustředit na to, aby jim neutekl posun technologií,“ upozorňuje.
Čtěte také
Pokud se lidé neseznámí s těmito základními dovednostmi, může být pro ně složitější se adaptovat na rychlý technologický pokrok. Jedním z příkladů možných budoucích změn je tzv. evropská peněženka, která by měla umožnit využívání digitálních dokladů pro identifikaci po celé Evropské unii, a to možná už v roce 2026.
S rychlým postupem digitalizace přichází i rostoucí riziko kybernetických hrozeb. Martin Kožíšek, odborník na rizikové chování na internetu, upozorňuje, že ačkoliv technologie se vyvíjí neustále, bezpečnostní hrozby se stále zaměřují na lidskou důvěřivost. „Není snadné určit, které podvody jsou nejnebezpečnější, protože každý člověk má jinou psychiku a její slabiny,“ vysvětluje.
Kožíšek doporučuje využívat dostupné zdroje, jako jsou místní knihovny, kde mohou lidé získat základní informace o digitálních médiích. Zmiňuje také pořad Českého rozhlasu „Hackerka“, který se zaměřuje na aktuální kybernetické hrozby a upozorňuje na nové trendy v oblasti bezpečnosti. Tento pořad je dostupný zde: https://www.mujrozhlas.cz/hackerka
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka