Děti z mateřské školy ve Vysokých Studnicích vědí, jak pomoci nevidomému

Děti z MŠ Vysoké Studnice, Vysočina
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Děti z MŠ Vysoké Studnice, Vysočina

Nadačnímu fondu Světluška, který pomáhá nevidomým a slabozrakým, přispívá už několik let i mateřská škola ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku.

Pomáhat budou i letos. Od pondělí 9. do pátku 13. září si zájemci mohou ve školce koupit propagační předměty.

„To bylo rozhodnutí rodičů. Už když Světluška začínala, tak jsem jim přednesla návrh a oni souhlasili,“ říká ředitelka mateřské školy ve Vysokých Studnicích Jindřiška Zdarsová. Každý rok tak školka prodává propagační předměty, které nadace nabízí. Letos je to čelenka s tykadly, píšťalka, hrací karty a kartáček na zuby. „Rodiče mají nabídku v šatně,“ popisuje ředitelka, jak prodej probíhá. Kromě toho se školka každý rok účastní drakiády, kde předměty nabízí široké veřejnosti.

Děti mají jasno. Nevidomý nosí bílou hůl, černé brýle, a má pejska

Děti samozřejmě nezůstávají stranou. „O Světlušce si povídáme, vymalováváme si obrázky,“ říká Jindřiška Zdarsová. Že je to pravda, potvrzují samy děti. Na otázku, jak poznají na ulici nevidomého, hned odpovídají: „Nosí v ruce bílou hůl,“ říká malá Anežka. Vzpomíná si, že takového člověka viděla. „On měl pejska,“ dodává. Další děti vědí, že nevidomý nosí černé brýle, a že mohou takovému člověku pomoci přejít silnici.

S tykadly od Světlušky děti nacvičí představení

Ředitelka mateřské školy Jindřiška Zdarsová by ráda s dětmi, kterým rodiče koupí u Světlušky tykadla, nacvičila představení o broučcích. Děti samozřejmě nadšeně souhlasí.

Spustit audio

Související