Člověk je součástí přírody, ne její vládce, upozorňuje brána pokory na japonské zahradě

22. červenec 2020

Do Japonska už lidé nemusí cestovat několik desítek hodin. Kdo si chce tuto kulturu užít, může vyrazit na Žďársko, kde se nachází ukázková japonská kamenná zahrada.

Ve Sněžném totiž tamní obyvatel Pavel Šimon vytvořil japonskou zahradu. Oáza klidu je otevřená každý den a přijít může kdokoliv. 

„Začínáme v tomto místě, tohle je vlastně nejstarší část - jmenuje se v japonštině Karesansui. Když to přeložíme volně, je to suchá zahrada. Suchá, protože místo vody jsou zde takové štěrky, které se vlastně hrabou,“ provází svým životním dílem Pavel Šimon.

30 let práce

Budování zahrady u svého domu ve Sněžném se věnuje už 30 let. „Doufám, že ještě nějaký pátek budu, to mám naplánovaný do 100 let, uvidíme, jak se bude dařit. Zatím jsme tak někde na 85% toho, co bych chtěl.“

I přesto, že je zahrada japonská, materiál se snaží využívat regionální. „Kameny, které jsme tady použili, jsou místní, jmenují se Svratecká dvojoká rula hrubozrnná podle řeky Svratky, která tady pramení ve Žďárských vrších. Ty největší mají hmotnost 10 tun, s jeřábem jsme často cvičili.“

Dlouhá kamenná zeď, brána pokory

V zahradě vytváří například dlouhou kamennou zeď, která představuje těla dvou draků. „Tady je samec, vzadu samice, jsou to hodní draci, hlídají nám zahradu a vám splní každé přání, když je pěkně pohladíte.“

Jedním z výrazných prvků zahrady je také brána pokory. „Tam, když člověk chce jít dál, musí na čtyři, sehnout hlavu a při prolézání bychom si měli uvědomit, že jsme součást přírody a ne její vládci, proto brána pokory.“

Pocta Radku Jarošovi

V zahradě Pavel Šimon vybudoval i zajímavost pro horolezce Radka Jaroše, který bydlí nedaleko. „Je to vlastně takové upozornění na fakt, že dokázal na všech 14 osmitisícovek vylézt bez kyslíkových přístrojů.“

Zahrada je také často navštěvovaná turisty. Někteří se sem i vrací. „Takovým mým snem je tady nahoře mít zimní zahrady a čajovny.“

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.