Chorvatsko má krásné pobřeží, ale za návštěvu stojí celá země

15. červen 2015
Dobré odpoledne

Čeští turisté mají v oblibě celé chorvatské pobřeží už desítky let. „Na Jadran se skutečně jezdí od severu na jih,“ potvrzuje Jindra Šnoblová z CK Tipa tour. „Ať je to starobylé město Poreč, Rabac, kam jezdí rády rodiny s dětmi, lázeňské město Cirkvenica, kam se už od 30. let jezdívali Češi léčit. Ta nejhezčí střediska na Jadranu objevili Češi. Například Bašku objevil Emil Geistlich na počátku minulého století, kdy tam postavil hotel pro svou nemocnou dceru Aničku a nazval ho z pláže přímo do moře. Dodnes tam na něj všichni s láskou vzpomínají,“ uvádí několik příkladů Jindra Šnoblová.

K dovolené patří i výlety a zvykli si na ně i naši turisté: „Chorvatsko má 7 národních parků, málokdo nezná Plitvické vodopády nebo vodopády řeky Krky. Je dobré si na dovolené koupit lodní výlet na některý z ostrovů, či navštívit starobylá města jako je Pula s amfiteátrem, Šibenik s katedrálou, nebo pirátské město Omiš s historickým hradem,“ doporučuje znalkyně Chorvatska.

Potraviny jsou o málo dražší než u nás, ale jsou plné slunce

Kuna je letos za 3 koruny 60 haléřů, ale měnit se dá i z eura. Za jednou euro dostanete 7,50 kuny. Měnit se dá u nás, ale také přímo v Chorvatsku. Podle Jindry Šnoblové je směna výhodnější ve směnárnách, než v hotelu. Základní potraviny pořídíme za ceny o něco vyšší než u nás: „Chléb koupíme za cenu od 8 do 15 kun. Čerstvé potraviny se dají nakupovat na trzích, někdy k večeru je možné i cenu ovoce a zeleniny usmlouvat na o něco nižší. Kávu si dáte od 8 do 12 kun, kopeček zmrzliny od 6 do 7 kun, a pro pány půl litru piva stojí od 12 – 15 kun.“

Jindra Šnoblová

Neodpírejte si chorvatskou kuchyni. Jindra Šnoblová doporučuje určitě alespoň párkrát ochutnat místní speciality: „K těm patří ryby, mořské plody nebo černé rizoto. Jejich kuchyně je velice chutná, plná čerstvé zeleniny je dělána na olivovém oleji a patří k tomu i posedět si v restauraci s kouzelnou vyhlídkou na moře.“

Nejezděte na jeden zátah

Cesta do Chorvatska je dlouhá, ale nevyplatí se ji urychlovat si ji tím, že překročíme nejvyšší povolenou rychlost. Pokuty za rychlou jízdu je podle Jindry Šnoblové lepší zaplatit na místě, takovou pokutu by vám letos mohli policisté dokonce i snížit. „Je zbytečné placení oddalovat, aby vám pak během dovolené nesebrali řidičský průkaz.“

Čtěte také

Posledním doporučením je nejezdit celou cestu na jeden zátah a navíc na noc. „Dochází pak často k haváriím z únavy. Když vyrazíte brzy ráno a dojedete odpoledne, budete už mít nachystaný a uklizený apartmán a ještě se stihnete vykoupat. Klienti si někdy vezmou o den delší dovolenou a zastaví se na noc ve Slovinsku, v některých z termálních lázní nebo na Plitvických jezerech a na dovolenou přijedou odpočatí.“

Chat s Jindrou Šnoblovou

autor: dak
Spustit audio