Bratři Kolouchovi nashromáždili tisíce hoblíků a seker. Budují pro ně muzeum
Ve Frankově Zhořci, malé vesničce na Žďársku, vzniká muzeum hoblíků a seker. Budují ho dvojčata, řemeslníci Radek a Miloš Kolouchovi.
Je až neuvěřitelné, kolik kousků nářadí dokázali nashromáždit. A zajímavé je i to, že mnohé i dvě stě let staré hoblíky stále používají.
Práce se dřevem je dlouholetá tradice rodiny Kolouchových. „Jeden děda byl tesař, druhej truhlář, táta byl taky tesař,“ říká jeden z bratrů. Jsou dvojčata, a i když nejsou stejní, člověk si je může splést. „Radek je truhlář, Miloš tesař,“ směje se Miloš Kolouch. Kombinace těchto dvou řemesel je velmi výhodná. Jako firma dokážou postavit střechu, a pak do domu vyrobit nábytek.
Nejstarší hoblíky pocházejí ze šestnáctého století
Nářadí měli doma vždycky dost a hoblíky a sekery samozřejmě také. To byl začátek jejich sbírky. Když se dozvěděli, že jeden známý ze Šumavy prodává sbírku, kterou sestavoval třicet let, koupili ji. Teď mají v prostorách tesařské haly až ke stropu vysoké regály plné hoblíků. „Hoblíků máme čtyři a půl tisíce, sekerek šestnáct set padesát,“ říkají bratři. A najdou se tam doslova poklady. Nejstarší hoblíky pocházejí z šestnáctého století. Jsou prolezlé červotočem, ohmatané, ale stále funkční. „Nejstarší je tady ten hoblík na násady,“ ukazuje tesař.
Kovový anglický hoblík je v hoblování F1. Seřizuje se kolečkem
Bratři Kolouchovi mají ve sbírce hoblíky snad z celého světa. Je zajímavé, jak se některé od těch českých liší. „To jsou anglické hoblíky Stanley, to je F1 v hoblování,“ říká řemeslník a ukazuje na celokovové nářadí, které se seřizuje kolečkem. U japonského hoblíku zase chválí ostří. „To je žiletka. Japonci jsou mistři nožů, mečů,“ vysvětluje. V policích leží hoblíky malinké, ale i přes metr dlouhé. Takové se musí o něco opřít a řemeslník po něm hoblovaným dřevem přejíždí.
Muzeum bude zamčené zámkem z Nepálu
Sbírka seker je zatím uložená ve velké bedně. Jsou v ní staré bradatice, i sekery, kterým se říká andělské křídlo. Oba názvy vycházejí z tvaru nářadí. „Jsou tam sekery, které dělaly na Černé věži v Českých Budějovicích, stěžně do Hamburku,“ říkají bratři, a ukazují také starý železný zámek. Ten prý pochází z Nepálu, a je připravený pro vstupní dveře budoucího muzea hoblíků a seker.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...