Borůvkový rozvar

V létě se dá při procházce lesem docela slušně nasvačit, když narazíme na lesní jahody, maliny, nebo oblíbené a velmi zdravé borůvky.

Pokud se vám poštěstí narazit na dobrou lokalitu a donesete si konvičku borůvek domů, můžete si připravit vynikající přeliv na lívance nebo kopeček zmrzliny. Borůvkový rozvar chutná i k dezertům a navíc se připravuje velmi snadno.

Ingredience
  • 250 g borůvek
  • 100 g krupicového cukru
  • 1 citron

 Vezmeme čtvrt kila borůvek, deset deka krupicového cukru a jeden citron. Pokud nemáme borůvek tolik, nevadí, stačí i poloviční dávka. Borůvky opláchneme, případně odstraníme lístečky a stopičky a dáme je do rendlíku. Přilijeme šťávu z jednoho citrónu a vsypeme cukr. Promícháme a přivedeme k varu.

Jakmile směs začne vařit, snížíme teplotu na minimum a prováříme po dobu asi deseti minut. Když je hotovo, můžeme modrým rozvarem s kousky borůvek rovnou přelévat dobroty. Lívanečky se šlehačkou jsou zárukou nezapomenutelného letního zážitku.

Rozvar je možné skladovat i v lednici ve skleničkách přibližně týden. Raději ale počítejme s tím, že dlouho nevydrží. Léto nám totiž nabízí nespočet příležitostí, jak rozvar spotřebovat. 

autor: dak