Ayrton Senna – legenda v nejrychlejších autech. Zemřel před třiadvaceti lety

6. květen 2017
03342946.jpeg

„Já si v tu dobu ještě hrála s panenkami a motorismu nevěděla vlastně nic, ale po uhlazených tratích už dávno svoji formuli proháněl jezdec, jehož život tragicky vyhasnul při Velké ceně San Marina v květnu 1994,“ říká v úvodu Veronika Vošická. Řeč je brazilském závodníku F1 Ayrtonu Sennovi.

Jeho největší úspěchy tak dnes sleduji už jen díky dochovaným záznamům. Ayrton Senna se narodil v brazilském Sao Paulu a už ve třinácti letech závodil na motokárách, na nich však titul nikdy nezískal. O mnoho lépe se mu dařilo po přestěhování do Anglie, kde získal titul ve formuli Ford 1600, po kterém přišla jeho první nabídka od McLarenu pro start ve Formuli 1. Tu odmítl a rozhodl se jít jinou cestou. První zkušenosti s F1 si tak mladý Senna vyjezdil za volantem Tolemanu.

Poslední tragická jízda Artona Senny je k vidění zde.

Výraznější úspěchy tento jezdec získal až po přestupu k Lotusu. Ve dvou následujících sezónách obsadil skvělé čtvrté místo, ale opravdový zlom nastal až v sezoně 1988, kdy přestoupil do stáje McLaren. S odstupem několika let tak přijmul nabídku, která mu doslova vynesla skvělé výsledky a díky třem titulům mistra světa i slávu do konce života.

V roce 1994 znovu přestoupil do týmu Williams, tu samou sezónu se mu ale stává osudnou zatáčka Tamburello v San Marinu. Zajímavostí na celé události je to, že v této zatáčce stál závodník už v roce 1990, kdy se snažil poukázat na fakt, že zeď je velmi blízko. Ještě v den svého posledního startu navrhoval Senna svolání schůze jezdců, na které by se mělo hovořit o větší bezpečnosti na trati. Ta se však pod jeho vedením už nikdy nekonala. Sedmnáct minut po startu jeho závodní speciál naráží do zdi ve vysoké rychlosti. Záběry snímají kamery a i po letech z nich mrazí v zádech. Závod je i přes vážnou nehodu znovu odstartován, ale až do samotného závěru závodnici netuší, že Senna zaplatil nejvyšší cenu.

Celý pořad si poslechněte v přiloženém audiu.

Spustit audio
autor:Veronika Vošická
  • Životní styl
  • Publicistika