Zubní kazy se nedědí, dědí se jen špatná péče o náš chrup

Jako v mnoha dalších případech, i u zubní hygieny je potřeba být svým dětem zářným příkladem. Rodičům do duše v tomto smyslu domlouvala dentální hygienistka Marie Plešingrová.

Rodiče by se měli pravidelně čistit zuby, chodit na preventivní prohlídky, a to stejné dopřát i svým dětem. Maminka by svému miminku měla kapesníčkem otírat po kojení hned první vyrostlý zoubek. Později si může pořídit tzv. prsťáček a jemně zuby dítěti očistit. Děti si samy začínaji čistit zoubky kolem druhého, třetího roku, až zhruba do šesti let je ale nutné, aby jim rodiče pak zuby dočistili.
Pozor na sladkosti, hlavně na neustálé cucání bonbónů, zejména u mléčných zoubků je to opravdová pohroma. Důležité je také pro děti vybrat odpovídající kartáček a pastu, fluoridové tablety není potřeba dětem podávat.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...