Zubní kazy se nedědí, dědí se jen špatná péče o náš chrup

Jako v mnoha dalších případech, i u zubní hygieny je potřeba být svým dětem zářným příkladem. Rodičům do duše v tomto smyslu domlouvala dentální hygienistka Marie Plešingrová.

Rodiče by se měli pravidelně čistit zuby, chodit na preventivní prohlídky, a to stejné dopřát i svým dětem. Maminka by svému miminku měla kapesníčkem otírat po kojení hned první vyrostlý zoubek. Později si může pořídit tzv. prsťáček a jemně zuby dítěti očistit. Děti si samy začínaji čistit zoubky kolem druhého, třetího roku, až zhruba do šesti let je ale nutné, aby jim rodiče pak zuby dočistili.
Pozor na sladkosti, hlavně na neustálé cucání bonbónů, zejména u mléčných zoubků je to opravdová pohroma. Důležité je také pro děti vybrat odpovídající kartáček a pastu, fluoridové tablety není potřeba dětem podávat.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová