Zkušenosti a motivaci k dalšímu tréningu nenaberete jinde, než na jevišti
Ve Zlínském kraji, konkrétně na Slovácku a v Uherském Hradišti, je obrovské množství dětí, mládeže nebo i dospělých a seniorů, kteří se věnují tradiční lidové kultuře. Základní umělecká škola Folklorika a věhlasná cimbálová muzika Cigánski Diabli budou folklor šířit i za hranice Zlínského kraje. Už brzy s ním seznámí i Jihlavu.
Před 15 lety bylo v Uherském Hradišti a blízkém okolí více než 50 nejrůznějších skupin, které se věnovaly lidovému tanci a muzice. „Říká se, já to neříkám ve zlém, ale taková anekdota, že když v Hradišti chytnete dlažební kostku a hodíte do davu, tak trefíte folkloristu,“ směje se dramaturg Základní umělecké školy Folklorika a taky Floklorika tour Martin Rezek.
„Ale řekněme, že jsme na to snad právem hrdí, že se ta lidová písnička, lidový tanec a ty tradice obecně udrží a předávají z pokolení na pokolení,“ pokračuje.
Folklorika tour
Myšlenka podobné turné udělat, se váže už k roku 2021, kdy na jednom jevišti stáli žáci ZUŠ Folklorika společně s orchestrem Cigánski Diabli. Byla to příležitost motivovat děti k další práci, ale hlavně jim poskytnout příležitost posbírat co největší množství zkušeností. A ty zkušenosti nenaberete jinde než na jevišti.
„A když jsme zjistili po realizaci toho prvního společného vystoupení, že některé děti to opravdu nakoplo. Dokonce jedna taková historka je, že jedno děvčátko, které nechtělo hrát na ty housle, protože ho to naplňovalo, tak právě po absolvování tohoto koncertu doma holčička sdělila mamince, že si ty housle vezme i na prázdniny k babičce, protože zjistila, že to vlastně asi má smysl cvičit,“ popisuje Martin Rezek.
Folklorika tour bude mít pět koncertů. Začíná v Jihlavě 7. března.
Související
-
Více než 100 let slavili ve středověku obyvatelé Jihlavy Kapří den, do ulic města se slavnost vrací
Kapří den z roku 1402 si obyvatelé Jihlavy připomínali ještě sto let poté. Teď se do ulic vrací. Lidé budou znovu bránit město před loupeživým rytířem.
-
Zpívání je o ovládání svalů a vazů, naučit se to může každý
Spolkové sborové zpívání má u nás tradici od 60. let 19. století, kdy vznikaly první pěvecké sbory. Byly to sbory mužské, většinou velmi početné až se 300 členy.
-
Největší neštěstí pro sběratele jsou slabé plastové obaly obaly od čokolád, říká Luděk Doležal
Sametová revoluce odstartovala i sběratelskou vášeň Luďka Doležala. Podobně jako řada dalších lidí z Česka, začal pracovat v Německu. A dcerám vozil jako dárek čokolády.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.