Zeď svobody na jihlavském náměstí připomíná události listopadu 1989

15. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zeď svobody na jihlavském náměstí

Uplynulo 30 let od takzvané Sametové revoluce. Dovedou si dnešní mladí ještě představit, jak Češi před rokem 1989 žili, a co se po 17. listopadu změnilo?

V Jihlavě to připomíná Zeď svobody, velká brána s nápisy, které připomínají dobu před i po listopadu.

Autorem projektu zeď svobody je Petr Píša, který stojí i za scénářem velkolepých oslav sta let republiky v roce 2018. Po celý týden před sedmnáctým listopadem k bráně v pravidelných časech přichází dvacítka mladých lidí oblečených v černém, s přilbami na hlavách a plexisklovými štíty a obušky v rukou. Vytvoří kordon velmi podobný tomu na Národní třídě v listopadu roku 1989. „Chceme si důstojně připomenout chvíli, kterou, pevně doufám, nikdo z vás nezažijete. Já jsem to zažil,“ říkal Petr Píša studentům jihlavských středních škol, kteří s učiteli každý den ke zdi přicházeli.

Kordon černooděnců se štíty a obušky připomněl mnohým Jihlavanům skutečné události z roku 1989

Kordon černooděnců se štíty se poté od zdi přesouval do jihlavských ulic. To celé, kromě studentů, sledovali i kolemjdoucí Jihlavané. „Byl jsem dvaadvacátého v Praze, a ten kordon jsem tam zažil,“ vzpomíná muž, stojící v Benešově ulici. „Pro nás to je hodně živý, protože jsme to zažili. Ty děcka, ty vůbec o ničem neví, jak to bylo,“ přidávají se manželé, kteří jdou náhodou kolem. „Já jsem to viděla ve Vyprávěj, ale jinak ve škole jsme se o tom moc nebavili zatím,“ říká jedna ze studentek.

Spustit audio