Ze střechy havlíčkobrodské školy je to ke hvězdám trochu blíž. Díky novému planetáriu

ZŠ Nuselská, Havlíčkův Brod, přírodovědné centrum
ZŠ Nuselská, Havlíčkův Brod, přírodovědné centrum

Skleník, záhonky, pozorovatelna hvězd, ale také planetárium a 3D kino. To všechno mohou nově využívat děti na základní škole Nuselská v Havlíčkově Brodě.

Filmy a pořady pod hvězdnou oblohou jsou ale k dispozici i dětem ze všech ostatních brodských škol, a odpoledne i veřejnosti. Do planetária na střeše školy vede samostatný vchod.

Kino pro veřejnost

Program kina v planetáriu je přístupný na internetových stránkách a rezervovat vstupenku si sem může každý.

Na velkém projektu přírodovědného centra se kromě evropských peněz podílelo také město Havlíčkův Brod. Škola Nuselská si prožila rok provozu za hluku a prachu stavebních prací, ale výsledkem je kromě vědeckého centra i zahrada se skleníkem na střeše, říká její ředitelka Milena Popelová: „Získali jsme dvě učebny – v jedné se promítá na plátno v kupoli, v druhé je technika 3D promítání. Žáci obě využívají díky výukovým filmům, které jsme zakoupili, v hodinách zeměpisu a přírodopisu. Po skončení děti pracují s dalšími doprovodnými materiály, v nichž využijí poznatky, které právě získaly.“

Zahrada a pozorovatelna

Dvě třetiny střechy jsou pod širou oblohou, je zde skleník a truhlíky s květinami, ale také plošina pro pozorování hvězdné oblohy novými dalekohledy. S nimi škola pořídila také úplně nové vybavení fyzikální a chemické pracovny a učebny informatiky.

Fyzika a 3D kino

Učitel fyziky Bronislav Návojský potřeboval nové pomůcky do svého předmětu, a během prázdnin hledal možnosti, kde na ně vzít. Přitom zjistil, že by se k jeho žádosti mohlo přidat celé přírodovědné centrum. Teď slyší dobré ohlasy nejen od svých žáků. „Někteří byli poprvé v životě v 3D kině, takže z toho byli unešení. Už tam byli párkrát i na jiných předmětech, než jen na ty filmy, které máme zakoupené, normálně i v rámci výuky. A co jsem slyšel, jak se rodiče baví na chodbě s dětmi, že už prý nebudou muset jet do Brna, když to mají tady kousek,“ usmívá se Bronislav Návojský.

Svůj nový dalekohled předvede škola veřejnosti už v pondělí 11. listopadu. Od půl druhé odpoledne bude na Havlíčkově náměstí v HB možnost pozorování přechodu planetu Merkur přes sluneční kotouč.