Vysočina pro letošek chystá 30 milionů pro majitele lesů s kůrovcem

28. leden 2020 14:30

Kraj Vysočina se letos chystá rozdělit 30 milionů korun mezi lesníky, kteří bojují s kůrovcovou kalamitou.

Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). Připravovaný grantový program počítá s podporou například na zalesňování a ochranu mladého lesa. Jeho návrh dnes krajská rada doporučila schválit zastupitelstvu kraje, které bude 11. února.

Nejvíc z celého Česka

Další podporu pro lesníky bude podle náměstka kraj zvažovat podle toho, jestli bude žádostí o dotace víc, než bude možné uspokojit v prvním kole. Podle předsedy Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) Františka Kučery dala vloni Vysočina lesníkům v porovnání s jinými kraji nejvíc peněz ze svých prostředků.

Kraji Vysočina se podle Kučery také daří lesníkům proplácet podporu poskytnutou státem. „Je třeba říci, že řada krajů tuhle výplatu vůbec nestíhá,“ řekl.

Kalamita

Kůrovcová kalamita v lesích pokračuje, Kučera uvedl, že ministerstvo zemědělství už zařadilo téměř celé území Vysočiny mezi nejpostiženější oblasti v Česku. Vloni zjara nabídl Kraj Vysočina nestátním hospodářům na podporu hospodaření v lesích 7,5 milionu korun, poptávaná částka byla několikanásobně vyšší. Krajská samospráva nakonec mezi 474 žadatelů rozdělila 26 milionů. Kvůli velkému zájmu program ve druhé polovině roku zopakovala.

Na podzim pak přišlo 947 žádostí o dotaci za 66,5 milionu korun. Krajští úředníci žádosti postupně kontrolují. Radní kraje dnes doporučili zastupitelstvu schválit 249 žádostí za 14,6 milionu korun. Zbylé žádosti z loňska by mělo vedení kraje projednat v březnu.

Letošní program znovu počítá s dotacemi na zalesňování a výchovu lesa, včetně zřizování takzvaných oplocenek ze dřeva či pletiva. Určený je pro majitele lesů na Vysočině nebo osoby, které v nich hospodaří. Nejvyšší možná dotace na projekt bude půl milionu korun.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související