Pachové ohradníky kolem silnic na mnoha místech nahrazují modré patníky. Mají odradit zvěř

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Srážka se zvěří (ilustrační fot)

Počet srážek aut se zvěří roste. Původně účinné pachové ohradníky už podle myslivců nefungují. Proto hledají jiné formy, jak odradit zvířata od vstupu na asfaltové cesty.

Například v Puklicích na Vysočině začali kolem některých silnic umisťovat speciálně upravené kolíky. „Tady všichni jezdí strašně rychle, a když už se tam zvěř dostane na silnici, nemá šanci se z ní v běžném provozu dostat,“ říká myslivec Michal Mirčev.

Modré sloupky

Po stranách silnice tam myslivci umístili speciální sloupky s modrou reflexní vrstvou. „Ta páska je modrá a modré světlo se v přírodě běžně nevyskytuje.“

„Pachové ohradníky jsme používali asi od roku 2010, když jsme je začali aplikovat, mělo to velmi dobrý účinek. Zvířata si ale zřejmě zvykla a jsou zpět ty srážky s auty, jako byly dřív,“ dodal myslivec.

30 srážek za rok

Myslivci z Puklic mají ročně hlášeno 30 srážek aut se zvěří. Světelné plašiče nainstalovali loni v říjnu a od té doby zachytili pouze dva případy.“

Na celé Vysočině policie za loňský rok eviduje více než 1700 případů srážky automobilu se zvěří. Představuje to víc než třetinu z celkového počtu nehod.

Spustit audio
autoři: František Jirků , mik

Související