Myslivci stěhují krmelce z pasek do lesa. Mohou střílet i mladší kusy, s čímž někteří nesouhlasí
Kůrovcová kalamita na Vysočině už se začíná dotýkat i lesní zvěře. Myslivci například stěhují krmelce a stát dokonce povolil častější lov.
Zvěř tak musí hledat nová útočiště a myslivci nové způsoby, jak se o ni postarat.
„Srnčí, zajíc, ta drobná zvěř, to má svoje teritorium. Jestliže se vybudují oplocenky, obrovská plocha se zaplotí kvůli tomu, že se vysazují listnáče, dojde k tomu, že zvěř nemá to prostředí,“ ukazuje člen mysliveckého spolku z Luk nad Jihlavou Vladimír Prchal na velké holiny kolem obce. Ty tu zbyly po masivní kůrovcové těžbě.
Stěhování krmelců
Vladimír Prchal teď kvůli tomu musí občas přestěhovat i celé krmelce. „Musíme najít vhodné stanoviště, kam ten krmelec dáme. V zimě, když tu zvěř přikrmujeme, tak se nám tam soustředí a pokud bychom jí nechali v pasece, kde je mladá kultura, tak srnčí je takzvaný okusovač a docházelo by k neúměrným škodám na vysázených stromkách.“
Ministerstvo zemědělství
Škodám na nové výsadbě se ale nesnaží vyhnout jen myslivci. Cesty hledá i ministerstvo zemědělství. Od nového roku kvůli tomu například upravilo vyhlášku o době lovu některé zvěře, potvrzuje mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý: „Ministerstvo zemědělství rozšířilo doby lovu několika druhů spárkaté zvěře. Pomůže to především oblastem zasaženým kůrovcovou kalamitou, které jsou osázené novými stromky, právě ty totiž spárkatá zvěř okusuje a ničí.“
Do dvou let věku tak bude možné celoročně střílet například daňky, srnce nebo muflony.
Názor myslivců
Někteří myslivci ale rozhodnutí ministerstva považují za kontroverzní, potvrzuje předseda dozorčí rady havlíčkobrodského mysliveckého spolku Roman Vácha: „Pro myslivce je to nová věc, kterou jsme tady neznali, a je to takové kontroverzní téma. Někteří myslivci to vnímají, jakože to bude genocida zvěře, vybíjení a vlastníci lesů, kteří současně dělají myslivost tak si myslím, že to vítají, ale doufám, že to budou dělat s rozumem.“
Březí kusy
Některé mladší kusy i do dvou let věku je totiž podle Romana Váchy snadné zaměnit již třeba s březí samicí. „Člověk se může i splést a uloví starší kus, který už v sobě má zárodek nového pokolení, kdy zejména u srnčí zvěře se vyvíjí právě od ledna ten plod a ulovit takovou březí samici není žádný zážitek.“
Vyhláška upravuje i dobu pro lov dospělých kusů. Třeba srnce obecného mohou myslivci střílet o dva týdny dřív, tedy od 1. května.
Související
-
Rok s kůrovcem: rozsáhlé holiny, zdecimované lesy a neprodejné dřevo
Lesníci a majitelé lesů mají za sebou nedobrý rok. Kůrovcová kalamita dosáhla svého a výsledek je viditelný všude kolem nás.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Český legionář: Někdy si voják lehl a už se neprobudil, umrzl. Nevěřím, že v zimě začne na Ukrajině ofenziva
-
Ekonomka: Když do toho Trump bouchne, nemusí ze světové ekonomiky zůstat kámen na kameni
-
OVĚŘOVNA: Česko není podle OSN stát, ale soukromá společnost. ‚Holé nesmysly,‘ říká děkan
-
Náš projekt vznikl díky patriotismu a stesku. Přivedl mě zpátky domů, říká propagátor Ostravy Petrus