Vítejte ve Stodole krásných krámů

29. srpen 2012

V Tandemu nás do muzea ve Vepříkově na Havlíčkobrodsku, kde uvidíte věci z dob rozmanitých řemesel, ale i stará jízdní kola, kufřík s věnem nebo dřevěnou pračku na kliku, zval Jaroslav Stehno. Právě on a jeho manželka Jaroslava stáli v roce 2009 u zrodu unikátního muzea.

Paní Jaroslava odjakživa sbírala staré věci, a pokud už dosloužily, nebo se nehodily do sbírky, přetvořila je v mnohdy unikát, např. ze starého rámu kola vyrobila krucifix, z rozbitých dřevěných laviček v hasičské zbrojnici zase figuríny do expozice ve Stodole. Ve vepříkovské stodole uvidíte "krásné krámy" dokonce až z 15. století, ale i z doby nedávno minulé. Přijet se podívat můžete v podstatě kdykoli, stačí zazvonit na Steinovi. A když s sebou přivezete růženec, sběratele potěšíte, protože ten jim ve Stodole krásných krámů chybí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.