Vepřovou na konci války zachránili koně. Odvedli pozornost při pátrání po ukrytých partyzánech
Letos v listopadu je to osmdesát let, co se ve Vepřové na Žďársku objevili partyzáni. Obec do té doby zvládala válku poměrně klidně. Teď, těsně před jejím koncem, šlo ale Vepřové doslova o existenci. Ty nejdramatičtější události se staly 15. března 1945.
„26. října 1944 přistáli na Českomoravské vrchovině v Železných horách výsadkáři ze skupiny Mistr Jan Hus,“ říká badatel Ondřej Neubauer. Do Vepřové na Žďársku přišli partyzáni v polovině listopadu, a brzy našli kontakty na lidi, kteří jim byli ochotní pomáhat. „Třeba v čísle popisném 3 naproti kapličce. Tam bydlel František Novotný, později tam měli také tisknout letáky,“ říká badatel s tím, že dalším útočištěm partyzánů byl dům na okraji obce, kde žila rodina Bořilova, a pracoval tam také Adolf Neubauer. „Byl to můj prastrýc. Měl pomáhat partyzánům ukrývat zbraně,“ dodává.
Mezi partyzány byl Nikolaj A. Šustov, který byl pravděpodobně příčinou pátrací akce nacistů ve Vepřové, ke které došlo v březnu 1945. Šustov si měl u Bořilů vzít fotografie členů rodiny i Adolfa Neubauera, zřejmě, aby si jejich podobu zapamatoval. „Ve Světnově v hostinci pana Skryje se ten Šustov, který byl pravděpodobně v Sovětském svazu trestaný, opil. Zavolali na něj četníky a z Nového Města na Moravě jagdkommando,“ říká Ondřej Neubauer. Šustov byl zraněn a nacisté u něj zřejmě našli fotografie. Podle nich pak šli najisto.
Nejdřív nacisté prohledávali dům číslo popisné 62 na okraji obce. Odvedli Bořilovy i Adolfa Neubauera, ale partyzány ani zbraně nenašli. „Němec chtěl jít do stáje, jeden kůň ho kopl do hrudi, takže on nedokončil prohlídku,“ říká badatel. Nacisté pak pokračovali s pátráním v centru obce, v domě číslo popisné 37, kde partyzáni opravdu v té chvíli byli. „Vepřováci byli pohotoví a začali Němce hostit. Pan Janáček v tu chvíli poslal syna, aby po dvoře honil hříbě. Oni koukali po koních, partyzány neviděli a odešli,“ popisuje Ondřej Neubauer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.