V žádném šatníku by neměla chybět bílá košile a tmavomodré džíny. Důležitá je kvalita materiálu

27. listopad 2024

Střední uměleckoprůmyslová škola v Jihlavě-Heleníně vychovává mimo jiné i módní návrháře. Jsou to lidé, kteří nám v budoucnu budou vymýšlet šatník. Je ale nutné obsah skříní měnit? A co by v nich nemělo chybět? Poradili nám učitelé i studenti.

„Podle toho, co ten člověk má rád, co se mu líbí. Základní džíny, jdou dát s čímkoliv. Hlavně, ať se mu to líbí, je to pohodlný,“ odpovídají studentky na otázku, co by nemělo chybět v šatníku. Říkají, že by chtěly v budoucnu tvořit oblečení, které se bude líbit a bude mít svou funkci. O základním šatníku má představu i učitelka Jitka Příhodová: „Určitě základní kousky základních barev,“ říká s tím, že je ale samozřejmě třeba dbát na typologii. Ne každý odstín sluší každému. Šaty by také měly umět skrýt to, co se nám na těle nelíbí a naopak zdůraznit to, na co je podle nás v pořádku. 

V základním šatníku by neměla chybět bílá košile

Člověk nemusí mít plnou skříň věcí. Existují kousky oblečení, které je možné kombinovat nebo ozvláštnit různými doplňky. „Měly by tam být malé černé, nadčasové džíny a bílá košile,“ říká vedoucí atelieru Design oděvu a módních doplňků Miloslava Svobodová. Podle ní se určitě vyplatí investice do kvalitních materiálů a za platné považuje rčení Šaty dělají člověka. „Ty šaty vás mohou posunout do jiné nálady, pomůžou vcítit se do akce, na kterou se chystáte,“ dodává.

Odívání také samozřejmě ovlivňují módní trendy. Ty se ale často vracejí. „S některými kousky bych se úplně neloučila. To, co v jedné sezóně odložíte, to za dva roky stylisté vytáhnou,“ říká Miloslava Svobodová s tím, že trend směřuje k neotřelým kombinacím. „Dnes můžete kombinovat i kalhoty se sukní,“ dodává. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.