V senior a family pointech se naučíte s internetem nebo přebalíte dítě

5. květen 2016
Dobré odpoledne

Naučit se pracovat s internetem, odpočinout si při dlouhé a únavné chůzi nebo přebalit dítě. Tak rozdílné jsou služby senior a family pointů, které najdete i na Vysočině. Z toho jihlavského přišla do poradny Regionu Alena Nováková.

„Senior pointy jsou místa pro aktivní seniorský život, pro efektivní využívání volného času seniorů a pěstování zdravého životního stylu. My jako kontaktní pracovnice poskytujeme a zprostředkováváme informace a pomoc seniorům, kteří se dostali do nepříznivé životní situace nebo si k nám přijdou jenom popovídat, protože se cítí osamělí,“ vysvětluje Alena Nováková.

V senior pointu se naučíte i sebeobranu

„S městskou policií pořádáme kurzy sebeobrany, které jsou velmi oblíbené. Chystáme tvořivé dílny pro seniory, vycházky po městě s průvodcem, měření tlaku, cukru, cvičení pro seniory a podobně,“ říká Nováková a dodává, že poradí i lidem, kterých se nějakým způsobem dotýká Alzheimerova choroba. „Pravidelně se u nás koná taky Alzheimer poradna Vysočina, kdy odborná pracovnice z Domova Ždírec poskytuje individuální poradentství pro lidi trpící touto chorobou, pro rodinné příslušníky a pečující osoby,“ říká Alena Nováková. Tyto služby jsou zdarma.

Family pointy pomáhají hlavně rodičům

„Primárně jsou určené pro rodiče, ale i prarodiče s malými dětmi. Family point je místo, kde rodiče nebo prarodiče mohou krátkodobě pečovat o svoje děti, mohou si tam děti nakrmit, přebalit, nakojit, děti si mohou pohrát a rodiče si můžou odpočinout,“ vysvětluje Nováková. Zařízení jsou k tomu vybavená i potřebnými pomůckami. I ve family pointech se konají různé akce, například tanečky, poradentství v oblasti výživy malých dětí, dětská logopedie a podobně. Senior i family pointy najdete v Jihlavě, Třebíči, Žďáru nad Sázavou, Havlíčkově Brodě nebo Pelhřimově.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?