V roce 1971 umístili skauti tajný znak na Míchovu skálu. Je tam dodnes
Jednou skautem, navždy skautem. To je heslo, které platilo i v dobách, kdy se skauti veřejně scházet nemohli.
10:0Skautské heslo potvrzuje i kovová plaketa, kterou na Míchovu skálu pod Javořicí umístili dva skauti v roce 1971. Dnes ji znovuobjevili jejich potomci.
Skauti srdcaři
„Je to skautská lilie tepaná do mědi,“ říká Tomáš Vovsík, vnuk skauta, který plaketu na skálu umístil. „Dědeček tady s panem Vladimírem Včelou, Gézou, zanechali tu lilii,“ dodává s tím, že děda měl přezdívku Wimpi.
Oba byli skauti srdcaři. V 60. letech, v době, kdy byl skaut povolený, zakládali oddíly, a tábořiště měli právě pod Javořicí. Na začátku 70. let pak chtěli pro budoucí generace zanechat alespoň malé připomenutí v podobě kovové plakety na Míchově skále.
Pátrání po plaketě
Tomáš Vovsík se o znaku na skále dozvěděl teprve nedávno díky výstavě a článku v novinách, který napsal syn Vladimíra Včely. Začátkem roku 2022 se pak vydal se svým mladším bratrem po plaketě pátrat. „Nevěděli jsme přesně, kde je umístěná.“
Géza s Wimpim ji ale připevnili poctivě a na dobrém místě. Přežila tak přes 50 let. „Je to součást starého kamnovce. Je tam vytepaná skautská lilie, nápis A.B.S., který odkazuje k zakladateli skautingu, a iniciály G a W, což jsou autoři plakety,“ popisuje Tomáš Vovsík.
Pro autory plakety byla její instalace na skálu velkým dobrodružstvím. „Sjížděli se sem z různých stran, a vždycky když přidělávali ty šrouby, tak to museli dělat za zvuku motorové pily, aby to nikdo moc neslyšel.“
Související
-
Skautů přibývá a klubovny nestačí. Po Polné a Novém Městě se do stavby pustili i ve Velkém Meziříčí
Skautská střediska napříč Vysočinou musí řešit nárůst počtu členů a sním i nedostatečné kapacity jejich kluboven. Platí to i ve Velkém Meziříčí.
-
Zvěrolékař, ale především skaut. Jan Pavlásek řečený Song se znal i s Foglarem
Bystřičtí skauti se rozloučili s největší osobností skautského střediska KLEN. Jan Pavlásek, známý pod přezdívkou Song, zemřel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.