V Nevcehli u Telče se vrací ke starým zednickým praktikám. Kvůli nadbytku dřeva

30. září 2019 06:10

Majitelé lesů kvůli kůrovcové kalamitě řeší, co s vytěženým dřevem. Jeho cena totiž klesá. Například v Nevcehli na Jihlavsku se snaží přebytky využít, jak to jen jde.

Oprášili kvůli tomu dokonce i starou stavařskou metodu takzvaného klínkového zdiva a dřevo využívají na stavbu domů ve vsi.

„Mrtvého dřeva máme v lese tolik, že se ho snažíme zpracovat. Ona vlastně i podlaha je tady dělaná z řezaných trámků. Je to pracný, ale je to lepší než sem dát beton,“ ukazuje starosta Nevcehle Karel Hirš stavbu hasičské klubovny s přístřeškem, která stojí na břehu místního rybníčku.

Zeď vypadá jako mozaika, kde jsou kousky dřeva zalité v šedé hmotě.

Krčkové zdivo

„To je takzvané krčkové zdivo, technologie dneska už možná trochu zapomenutá a znovu objevovaná. Je to technologie z Podkrkonoší, kdy takzvaný krčky, což jsou vlastně štípanky, chudý lidi, který neměli na to, aby měli roubenku, tak stavěli touhle metodou.“

Hlína s vápnem

„Originál je dělané na hlínu s vápnem. A já jsem našel, ještě někde jsou kursy, probíhají workshopy na krčkové zdivo, které dneska začíná být v módě. Tak tady je do toho přidaný i trochu cementu a pilin. Mělo by to držet.“

V celkovém objemu vytěženého dřeva v Nevcehli jde stále o minimální využití přebytečného dřeva, které obcím jejich ekonomickou ztrátu způsobenou nižší cenou výkupu nevykompenzují.

Vysoké Studnice

Toho si je dobře vědomý nezávislý starosta Vysokých Studnic na Jihlavsku Jaroslav Vrána. Obec přišla kvůli kůrovci kompletně o smrkové porosty. „Vypadá to příští rok, že les už nebude výdělečný, jako kdysi dávno. Vždycky jsme z lesa těžili tak, abychom měli milion korun. A to už nebude. To bude opačně, spíš to bude každý rok dva miliony korun mínus. Teď si vezměte, co to při rozpočtu obce 6 milionu korun dělá.“

Stát pomůže

Dřevo totiž nikdo nechce, a pokud ano, tak za cenu, která mnohdy nepokryje ani náklady. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého stát připravuje program, který by měl tyto ztráty zmírňovat. „Pro letošní rok máme připraveno zhruba 1,5 miliardy korun. Dle objemu přijatých žádostí chceme jednat o uvolnění další až jedné miliardy na začátku příštího roku. Celkem by nestátní vlastníci mohli získat až dvě a půl miliardy korun.“

Žádosti o dotace ale začne stát přijímat až poté, co nabude platnosti novela lesního zákona. To by mohlo být v listopadu. Maximální podpora na jeden kubík dřeva bude až 500 korun.

autoři: František Jirků , mik
Spustit audio

Související