V Havlíčkově Brodě najdete unikát - jediný tyfový židovský hřbitov v České republice
A to i přesto, že konkrétně v Havlíčkově Brodě nebyla židovská komunita příliš silná. Za 1. světové války totiž v místech už tehdy plánované brodské psychiatrické léčebny vyrostl velký uprchlický tábor pro haličské Židy. V Tandemu o tom mluvila historička Alena Jindrová.
V dřevěných domech tehdy žilo téměř deset tisíc uprchlíků, tedy více, než bylo občanů Německého Brodu. Ortodoxní Židé tu žili vlastním životem, s obyvateli Brodu se ale stýkali, často u nich pracovali. Své blízké pohřbívali haličtí uprchlíci původně na klasický židovský hřbitov, později ale, za epidemie tyfu, postavili místo odpočinku nové. Tyfový hřbitov leží na okraji města směrem na Kolín, je uprostřed polí, a tak neláká příliš velkou pozornost, což je v podstatě dobře. I díky tomu se dodnes zachoval téměř v původním stavu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.