V golfu máte jediného soupeře, sám sebe, říká Petr Jícha

23. květen 2013

Ve čtvrtečním Tandemu byl hostem Petr Jícha, prezident golfového klubu v Havlíčkově Brodě. Golf, tradiční sport na britských ostrovech už od 14. století, se pomalu dostává do povědomí i lidí na Vysočině. Petr Jícha se mu věnuje patnáct let.

„Golf se v Británii hrál od roku 1460 opravdu hodně, v době války byl dokonce zakázán, aby neodrazoval vojáky od vojenských záležitostí,“ připomíná historii golfu Petr Jícha.

Tento sport se ale hrál už ve středověké Číně, kde se tato hra týkala výhradně šlechty. Možná od této doby má golf „punc“ sportu určeného jen pro smetánku. Petr Jícha ale namítá: „Pro mě právě skvělým zážitkem bylo, když jsem ve Skotsku jel se svým kamarádem na golf, a na turnaje se tam sjížděly celé rodiny městskou hromadnou dopravou, nejezdí drahými auty. Vůbec se tam na golfu společensky nekastují.“

Co prezidenta golfového klubu v Havlíčkově Brodě na zeleném sportu baví?
„Golf mě nadchnul proto, že je to obrovská výzva, protože člověk hraje sám proti sobě, proti své špatné náladě, emocím… A když to odpálíte a spadne to do jamky, je to skvělý pocit.“

Petr Jícha vyzdvihuje na golfu i pohyb na čerstvém vzduchu, setkání s přáteli, možnost vyčistit si hlavu. „Při golfu se totiž musíte soustředit na výkon, nemyslet na své starosti, a taky si věřit, že to dáte.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.