V Centru Eden u Bystřice nad Pernštejnem si zkusíte tkát na stavu i řezat dřevo ruční pilou

30. červenec 2021

 U Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině stojí krásně opravený statek. Před lety patřil rodině Mitrovských, dnes je z něj Centrum Eden. Místo, kde si člověk může na vlastní kůži vyzkoušet, jak lidé třeba ještě před sto lety na takovém statku žili, co museli dělat, a čím se bavili. Největší atrakcí centra je Horácká vesnička.

„Máme repliky starých staveb z devatenáctého století,“ říká pracovnice Centra Eden Jana Trávníčková. Repliky jsou to opravdu dokonalé. V půlkruhu kolem návsi se zvoničkou stojí několik různých chaloupek. Nejmenší je roubená pazderna, kde si každý může zkusit vyčesat len, ale třeba i zavrtat se do voňavého sena. V chaloupce tkalce stojí funkční stav a kolovrat. Protože jsou to repliky, nikdo nikomu nebrání vše si vyzkoušet.

Že práce mohla lidem i vonět, každý pozná v domku bylinkářky a včelaře. Uvnitř stojí funkční kamna, ve kterých se topí, na stěnách a roštech se suší bylinky natrhané v okolí, med je připravený k ochutnání. „Návštěvníci si mohou namíchat směsi koření, čajové směsi,“ říká Jana Trávníčková. To vše samozřejmě za pomoci živé babky kořenářky.

Výroba svíček v Centru Eden

Před největší chalupou, selským statkem na příchozího čeká poleno a pila. Kdo chce, může přiložit ruku k dílu. K odpočinku je pak připravené ležení na peci ve mlýně. „Pečeme tady domácí buchty, dělají to tady babičky z okolí, a jsou perfektní,“ chválí Jana Trávníčková.

Spustit audio