Už pátý Vincenc Záviška v rodové linii se stále stará o pozemky svých předků

19. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Balinské údolí, Vincenc Záviška

Vincenc Záviška z Velkého Meziříčí je učitel, sportovec, ale také majitel lesů. Jeho pozemky jsou v krásném Balinském údolí, kde bohužel také řádil kůrovec.

Místo smrků teď hospodář na svahy sází duby, ale i vinnou révu. A aby si zajistil dost vody, vybudoval rybník.

„Zhruba od osmnáctého století jsem pátý Vincenc. Ty pozemky patří ke statku, který jsme měli za městskými branami ve Velkém Meziříčí,“ říká Vincenc Záviška, který je povoláním učitel. O své lesy se ale stále stará, i když mu v nich v poslední době, stejně jako všude v okolí, řádil kůrovec.

Hledá ale nové cesty, a na holé svahy tak zkouší sázet červený dub, a na jeden jižní svah dokonce i vinnou révu. S jedním meziříčským výtvarníkem se také dohodl, že na kopci instalují dřevěnou plastiku, která symbolizuje právě boj přírody s kůrovcem a suchem. Kapka vody na vrcholu plastiky je otočná a slouží jako rozhledník.

Studánka dostala jméno po mé matce, Jarmilka

Asi v polovině svahu je dřevěná budka, která kryje studánku. Jmenuje se po matce Vincence Závišky, Jarmilka. „Kdysi tam byla skruž s pramínkem pro lesníky a zvířata, postupem času zarostla,“ říká Vincenc Záviška s tím, že studánku opravil místní turista pan Horák starší.

„My jsme k tomu dodali dřevo,“ dodává. Pramen v budce má poklop se skleněným průhledem. To proto, že studánka je zevnitř díky sluneční baterii osvětlená.

U rybníka rostou ovocné stromy, přibydou i zlatí jeseni

Nejnovějším počinem Vincence Závišky je rybník v údolí. „Původně tady byla olšina, mokřina. Hledali jsme nejužší místo, kde by mohla být nejkratší hráz,“ říká majitel lesa.

Rybník má rozlohu devět set metrů čtverečních, a alespoň zpočátku by neměl sloužit jako rybochovný. „Pořád se na tom učím, abych zjistil, co ten rybník vydrží,“ říká s úsměvem. V těsné blízkosti rybníka je už teď upravená plocha, kde Vincenc Záviška zasadil ovocné stromky, a plánuje nasadit i zlaté jeseny.

Balinské údolí je už teď cílem vycházek lidí z nedalekého Velkého Meziříčí. Turisté si už našli i dřevěný rozhledník na kopci, studánku Jarmilku, a jistě budou chodit i k Záviškovu rybníku. Zvlášť, když u něj budou stát lavičky.

Spustit audio