Úraz ruky snadno vznikne, když se při sportování přetěžujme a chybí nám ochranné pomůcky

9. duben 2015
Dobré odpoledne

Primář ortopedie nemocnice v Novém Městě na Moravě Jaroslav Pilný se specializuje na chirurgii ruky. Říká, že to souvisí velmi často se sportováním: „Stává se to, protože spektrum sportovních aktivit, které se v poslední době propagují, jsou jiné než před lety. Lidé jezdí na kolečkových bruslích, lyžují, a pokud nedodržují nutné zásady, například chrániče na zápěstí, tak není nic výjimečného, že spadnou. Právě ruka pak dostává dost zabrat.“

Zápěstí má podle Jaroslava Pilného jednu nevýhodu: „Je to 8 kostí, které se mezi sebou pohybují a 40 vazů. Zápěstí člověka po pádu bolí, ale když se udělá běžný rentgenový snímek, tak tam není kromě zlomenin nic vidět. Trhlinky ve vazech nemusí být vidět, člověk nejprve nic necítí, ale pak ruku zatíží a zjistí, že nemůže dělat ani běžné věci, natož sportovat.“

Jak se tedy pozná problém v zápěstí? „Pomocí provokačních testů, s rukou zacvičíte nebo například pomocí artroskopie zápěstí. V Novém Městě máme kamery, které mají jen 2 mm, takže se podíváme i do drobných kloubů ruky, díky nim si člověk osahá poškozené vazy, zjistí jejich pevnost a může pak indikovat k dalšímu operačnímu výkonu,“ vysvětluje primář ortopedie.

Potíže rukou způsobuje práce s myší

Také takzvaný tenisový loket patří k běžným ortopedickým potížím. „Je to název, který byl popsán původně v 18. století jako písařský loket, protože právě písaři měli přetížené natahovače zápěstí. Později, kdy se začalo psát na stroji, už to lidi tolik netrápilo, ale zase začali hrát tenis,“ usmívá se Jaroslav Pilný. Dnes už ale jde o problém související s prací u počítače. „Všechny svaly se upínají do místečka velkého asi půl centimetru a tisíc kliků denně na myši se někde musí projevit. Ideální by bylo snížit zátěž. To ale nejde, takže se používají pásky nebo podpěrky. Velký vliv má i to, jak u toho sedíme, jestli máme opřený loket a podobně.“

Neběhejme unavení ani po vypití piva

Pozor i při módním sportu poslední doby - běhání. Jaroslav Pilný varuje: „Nejvíce úrazů vzniká na začátku běhu, protože když nejsme důkladně rozcvičení, když nejsou svaly rozehřáté, pak stačí, když člověk špatně šlápne a natrhne si sval, utrhne si achilovku a podobně.“ Dále vznikají úrazy na konci běhu, kdy už je člověk unavený, přestože tělo hlásí, že už by se mělo přestat. Do třetice není vhodné běžet po požití piva, protože alkohol nás tlumí. Běhání po asfaltu vyžaduje podle ortopeda výběr skutečně kvalitní obuvi, ale střední generace by měla běhat v měkkém lese: „Vyčistí si tam hlavu, zrelaxuje a tam už vliv obuvi na případné úrazy není tak významný.“

Lékař Jaroslav Pilný s moderátorkou Dášou Kubíkovou
Chat s Jaroslavem Pilným

autor: mik
Spustit audio