Studenti z Helenína hrají divadlo o vypálení jihlavské synagogy. Našli i pamětníka

Jihlava si letos připomíná osmdesát let od vypálení synagogy. Stávala v prostoru dnešního parku Gustava Mahlera v Benešově ulici.

Jihlavský badatel Zdeněk Geist spolu se studenty Střední uměleckoprůmyslové školy v Heleníně na toto téma připravil představení, které přibližuje i soužití Čechů, Němců a Židů v Jihlavě před druhou světovou válkou.

Zdeněk Geist se studenty spolupracoval už na jednom projektu. „Hráli jsme divadlo na téma První republiky,“ říká jedna ze studentek. „Jsme vesměs stejná parta i teď, vydrželo nám to,“ dodává s úsměvem, i když tentokrát jde o téma velmi náročné. Studenti se ale shodují, že díky divadlu tuto část jihlavské historie mnohem lépe chápou. „Vidíme to úplně z jiného pohledu, můžeme se vžít do těch lidí, co si to zažili,“ říká studentka.

Peteru Langovi bylo v roce 1939 čtrnáct let. Na Jihlavu vzpomíná hezky

„Ta hra se zabývá nejen okamžikem vypálení synagogy. Snažíme se i postihnout dobu poloviny třicátých let, která tomu předcházela,“ říká Zdeněk Geist. Na jevišti tak nahlížíme do židovské domácnosti, do debat o politice a možné budoucnosti. Během představení jsou na pozadí promítána dobová videa, fotografie, ale i vyprávění přímého pamětníka. „Manželé Havránkovi mi zprostředkovali kontakt s Peterem Langem, kterému bylo v prosinci 1939 čtrnáct let. Nyní žije v Izraeli,“ vysvětluje Zdeněk Geist. Pamětník mluví čistou češtinou, a na život v Jihlavě si zachoval hezké vzpomínky.

Divadelní představení doprovází výstava dobových fotografií, které zapůjčil Státní okresní archiv v Jihlavě.

Spustit audio