Sochařka Mirka Špačková našla inspiraci v kresbách své dcery. Barbora nakonec vystudovala malbu a ilustraci, a umělecká tradice v rodině pokračuje

25. září 2024

Dá se talent zdědit? Odpověď asi nikdo z nás nezná, ale určitě se dá v rodině přispět k tomu, že si děti vyberou podobné povolání, jako rodiče.

Sochařka Mirka Špačková, která žije v Moravci na Žďársku, už může říkat, že u nich v domě není jediná umělkyně. Její dcera Barbora právě dokončila Střední umělecko průmyslovou školu v Jihlavě Heleníně a jako svou maturitní práci vytvořila počítačovou animaci ze svých obrazů.

„Vznikala pro moji třídu, jsou to lidi, na kterých mi velmi záleží, takže jsem pro nás něco chtěla udělat na památku. Nahrávala jsem zvuky z našeho ateliéru, pak jsem je sestříhala, tak je to taková vtipná koláž,“ říká Barbora, která zvuky doplnila svými malbami na pozadí, a přidala animaci postav. Jestli talent zdědila, to neví, ale určitě ji ovlivnilo, že se odmalička pohybovala v uměleckém prostředí.

Vzájemná inspirace v rodině funguje, přiznává Mirka Špačková: „Mám schované Barčiny kresby, kdy začala držet tužku a začala kreslit, a to jsou úplně úžasné inspirace na sochy. Takže jsem ji lehce okrádala,“ směje se.

Inspiraci pro svá díla vidí všude kolem sebe. Některá vznikla díky nálezům ve sběrných surovinách: „Našla jsem obrovský plech s patinou od rzi, nechala jsem vyřezat tvary a ty jsem potom posvařovala. Ano, na škole jsme měli svařovací kurz i spoustu dalších kurzů, v tomhle byl pan Vladimír Preclík úžasný,“ usmívá se všestranná sochařka. Například v nedalekém Pikárci loni instalovali nový zvon, na který navrhla motiv oráče se zapřaženým čertem.

Rozpracované má i další dílo, které zatím vypadá jen jako kvádr z pískovce. Na zahradě i uvnitř domu jsou ale k vidění desítky už hotových soch a plastik, ale také posbírané artefakty ze sběru, například kola z kolovrátků i šicích strojů. Sochy Mirky Špačkové i obrazy Barbory Špačkové si můžete prohlédnout přímo u nich doma o víkendu 5. a 6. října, kdy se na Vysočině konají Dny otevřených ateliérů.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.