Severská chůze umožňuje sportovat lidem s bolavými klouby a zdravé pálení kalorií. Bez zadýchání

Největší audioportál na českém internetu

Jan Grznár, instruktor nordic walking | Foto: Irena Šarounová, Český rozhlas

Při severské chůzi se člověk nezadýchá. Jak na správnou techniku?

Hledáte pohyb na čerstvém vzduchu, kterým si srovnáte tělo, spálíte nějakou tu kalorii a nezadýcháte se? Tak to zkuste nordic walking, neboli severskou chůzi. Potřebujete k tomu jen speciální hole, dobré boty a ideálně alespoň první vycházku s instruktorem.

„Nordic walking je severská chůze. Vyrazíte na běžky a až po chvíli zjistíte, že jste si zapomněl lyže,“ představuje s nadsázkou nordic walking instruktor Jan Grznár. Severskou chůzisi často vybírají sportovci, kteří kvůli zdravotním potížím nebo věku nemůžou sportovat naplno. Chůze s hůlkami totiž chrání klouby i páteř a je pro tělo velmi přirozená. „To nejdůležitější na nordic walking je, že zapojujete horní polovinu těla. Při tom se napřimujete a protahujete,“ dodává.

Oproti chůzi s trekovými holemi, kde chodec zapichuje hůlky před tělem, se při severské chůzi hůlky zapichují za tělem. Jsou v podstatě prodloužením rukou v jejich přirozeném pohybu dopředu dozadu. Tomu na hůlce pomáhá rukavička místo poutka. „Umožňuje, že máte hůl stále při ruce. Můžete ji volně upustit, zapažit daleko za sebe a odrážíte se z té hole dopředu,“ vysvětluje Jan Grznár. Na konci hole je zahnutý kovový hrot pro bezpečné odpíchnutí od terénu. Pro chůzi po asfaltu je pak možné nasadit na hrot gumovou botičku.

„Je to perfektní kompenzační pomůcka. Když hrajete tenis, golf, namáháte v práci jednu polovinu těla. Nordic walking vám to srovná,“ říká instruktor s tím, že se při severské chůzi člověk nezadýchá. Ideální je začít s instruktorem, který nejenže naučí techniku, poradí jak tělo s pomocí hůlek protáhnout, ale pomůže i vybrat správné hůlky.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.