Senior ze Žďáru nad Sázavou vyšívá krajková prostírání. Přivedla ho k tomu sázka s manželkou

Vyšívání není jen doménou žen. Otakar Šuhaj ze Žďáru nad Sázavou je vášnivý zahrádkář. Prozradil nám ale, že jeho dalším koníčkem je krajka richelieu. To je jemné vyšívání spojené s prostřihováním dírek ve vzorku. 

"To byl hec. Jednoho krásného dne jsme se vsadili se ženou," vzpomíná Otakar Šuhaj. Jeho paní nevěřila, že by se do vyšívání pustil, a on jí chtěl dokázat, že to zvládne. A zvládl to s přehledem. "Chytlo mě to, a začal jsem vyšívat jedno prostírání za druhým." Dokonce si vybral jeden z nejnáročnějších stylů vyšívání, a to krajku richelieu, která je typická dírkovými vzory.

"Nejhorší bylo sehnat předlohy, na začátku jsem si to vymýšlel," vzpomíná Otakar Šuhaj. V devadesátých letech už bylo možné sehnat předtištěné vzory. "To už šlo potom samo," směje se. Žádné kurzy neabsolvoval. Se ženou si koupili knihu, podle které se učil vyšívat.

Začíná vždy obšitím okrajů a pokračuje ke středu. "Je potřeba opravdu skládat jeden steh za druhým," ukazuje na jedné z výšivek. Teprve po vyšití celého vzoru bere do ruky malé ostré nůžky a začíná vystřihovat. "Musíte to obstřihnout úplně perfektně, nesmíte zastřihnout do toho, co je vyšito," říká. Dodává ještě, že vyšité plátno pere a škrobí ještě před stříháním. Jde to pak mnohem lépe.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.