Sebeláska není namyšlenost

28. listopad 2011

Psychika a naše zdraví je propojené, to už je dnes známá věc. Jak konkrétně to funguje, o tom nám v Tandemu vykládala psycholožka Elen Sejrková.

Svým klientům vždycky předloží názorný obrázek, kde je to přehledně rozdělené - naši psychiku ovlivňuje:
- Minulost, tzn. historie našeho rodu a celý náš osobní život už od početí. Elen v životních peripetiích svých pacientů pátrá např. po „černých ovcích“ rodiny, po předcích, o kterých z různých důvodů rodina nemluví. To je ale chyba, takové zamlčování dědečka může způsobit v životě jeho vnuků velké problémy.
- Současnost. Tam najdeme partnerské vztahy, vztah k sobě samému, jak sami sebe uznáváme, jak máme ádi sami sebe. Pokud sami sebe neuznáváme, nemůžeme mít respekt ani k druhým.
- Budoucnost, resp. naše představa, kam se náš život bude ubírat, co od něho očekáváme.

Když je v nějaké ze tří oblastí větší zádrhel, je pak zádrhel i na naší duši. Všechno souvisí se vším, a tak je potřeba na něj přijít, a pracovat s ním.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.