Samopal, lidská kost nebo velryba – propisky novoměstské sběratelky mají rozmanité tvary

13. leden 2014

Sametovou revoluci v roce 1989 prožívala Eva Chmelařová s nadšením jako mnozí ostatní. Novoměstská sběratelka se ale nemohla dočkat hlavně okamžiku, kdy se otevře trh s pery a propisovacími tužkami a ona konečně rozšíří svou unikátní sbírku. Dnes má propisek víc než šest stovek, některé z novoměstského papírnictví, jiné k ní putovaly tisíce kilometrů.

„Začala jsem s tím jako malá holka, kdy jsem pořád hledala pero, které by pro mě bylo vhodné. Najednou jsem měla per a propisek plnou krabici, a tak jsem si řekla, že je začnu sbírat,“ vypráví Eva Chmelařová, která pracuje na podatelně novoměstské radnice.

A právě ve svém zaměstnání často získává zajímavé kousky do své sbírky. „Jednou přišel pán ze zásilkové služby a měl krásnou propisku. Tak jsem mu ji pochválila a on mi hned nabídl, že mi ji věnuje, když mu za ni nabídnu jinou,“ usmívá se sběratelka Eva.

Propisky ze své sbírky nemá jen vystavené doma na speciálním místě, ale klidně je v práci používá. Eva k tomu dodává: „Nejsem jako jiní sběratelé, s propiskami normálně píšu, dokonce si každé ráno vybírám, jakou si vezmu do práce. Mám několik favoritů, mezi kterými se rozhoduji. Jestli mi ale ladí k oblečení, to neřeším.“

Tužky a pera má ve své sbírce uspořádané podle barev. Nejraději má kombinaci černé a červené, líbí se jí i bílá a modrá. Z materiálu fandí plastu, ale do rukou se jí dostaly i propisky ze dřeva.

Podléhají propisovací tužky i módním trendům? Eva Chmelařová odpovídá: „Ano, mám teď ve sbírce třeba propisku, která umí zároveň gumovat, nebo takovou, která z jedné strany normálně píše, a z druhé umí psát na dotykovém displeji.“

Jsem propiskový maniak, říká Eva Chmelařová

Propisovací tužky a pera si Eva kupuje většinou v papírnictví nebo v novinovém stánku. „V Novém Městě a ve Žďáře už mě někteří znají a mají pro mne připravené zajímavé kousky,“ prozrazuje sběratelka.

Cestou do Českého rozhlasu Region si Eva Chmelařová koupila dvě propisky. S úsměvem říká, že je tím „postižená“: „Jsem propiskový maniak.“ Nejvíce si považuje propisky ve tvaru velryby, ve sbírce má ale i tužku ve tvaru samopalu nebo lidské kosti.

Celou sbírku propisek Evy Chmelařové můžete vidět v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě až do 19. ledna. Kromě tužek tam také najdete „Bibli per“, ve které listují všichni sběratelé propisek.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.