Samice scinků šalamounských rodí obrovská mláďata, proti matce jsou zhruba třetinová
Scink šalamounský je největší druh ještěra z čeledi scinkovitých, může měřit až 80 centimetrů. Není jediným druhem stromového scinka, ale je nejlépe přizpůsobený životu na stromech. Jeho ocas tvoří dvě třetiny délky a podobně jako u chameleona nebo některých druhů opic je ocas chápavý, to znamená ovíjivý.
A také díky tomu, že scink šalamounský používá ocas jako jakousi pátou končetinu, za kterou se zavěšuje, ztratil u tohoto druhu ještěra ocas schopnost autotomie – odvržení, pokud si scink potřebuje zachránit život.
Scink šalamounský je výhradní vegetarián a tím se liš od ostatních druhů ještěrů.
Tento druh scinka má zajímavý rozmnožovací rituál. Samec se začne přibližovat k samici a pohybuje hlavou ze strany na stranu. Když je dostatečně blízko, začne ji kousat od ocasu směrem ke krku, kde ji pevně uchopí a začne páření.
Scinkové šalamounští jsou živorodí a mláďata jsou v těle matky vyživována skutečnou placentou.
Za pozornost stojí i velikost novorozených mláďat. Měří až 30 centimetrů a to je až třetina velkosti těla matky. U lidí by to bylo jako by žena porodila čtyřleté dítě.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.