Léto v jihlavské zoo: Některá zvířata se sluní, jiná vyhledávají chladná a zastíněná místa
Vedra některá zvířata milují, jiná trpí. V Jihlavské zoo je rozhodující původ druhu – tropickým vyhovuje, zvířata z hor snášejí hůř vlhké počasí.
Letní teploty ovlivňují nejen lidi, ale i zvířata v zoologických zahradách. Jak konkrétně snášejí horko zvířata v Zoo Jihlava? Na to odpověděl ředitel zoo a bývalý zoolog Jan Vašák.
Podle něj vše závisí na tom, odkud konkrétní druh pochází. Tropická zvířata jsou na teplo zvyklá a i v Jihlavě ho dobře snášejí – na rozdíl od lidí si nevyžadují klimatizaci. Horší to ale může být u druhů ze severských nebo horských oblastí.
„Třeba irbisové jsou zvířata z vysokohorských oblastí. U nás jsou umístění šťastně – jejich výběh je na stinném místě. Navíc i ve svých přirozených lokalitách zažívají v létě poměrně teplé počasí,“ vysvětluje Vašák.
Naopak zvířata jako mangusty, surikaty nebo budoucí kočky pouštní, které zoo plánuje mít ve venkovních výbězích, si horko přímo užívají. „Rády se vyhřívají, doslova se koupou v teple,“ říká ředitel.
Na druhém konci spektra jsou zvířata, která teplo snášejí hůř. Například červená panda preferuje spíše stinná místa. Zmíněný manul, horské zvíře z polopouštních oblastí, přitom zvládá jak letní horko, tak zimní mrazy, ale podle Vašáka mu může vadit vlhké jaro nebo podzim.
„Zvířata z velmi kontinentálního klimatu, kde jsou extrémní rozdíly mezi létem a zimou, často hůř snášejí náš vlhký přechod mezi ročními obdobími,“ dodává. Právě vlhkost a vlezlý chlad jsou podle něj pro některé druhy horší než samotné vedro.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.