S kočovným divadlem koněmVozem si budete připadat jako za starých časů

12. srpen 2014

Největší audioportál na českém internetu

Štěpán Těšínský a Alexej Byček z herecké společnosti koněmVozem, uprostřed moderátorka Dáša Kubíková | Foto: Hana Marhanová, Český rozhlas

Členové kočovné herecké společnosti Koněm-vozem

Založit kočovnou divadelní společnost, která jezdí po kraji a kde se jí zalíbí, tam zastaví, byl už před dvěma lety nápad Terezy Těšínské. „Byl to její bakalářský projekt, chtěla jezdit po vesnicích a hrát postaru jako středověcí komedianti,“ popisuje nápad své herecké kolegyně host Tandemu Alexej Byček. „Většinou jsme jinak studenti a absolventi katedry pantomimy pražské AMU. V tuto chvíli je nás sedm, šest herců a kočí.“

Nejmladšímu herci, který také přišel do Tandemu, je 11 let: „Byl to nápad maminky tady Štěpána Těšínského, že by mohl letos jezdit s námi,“ představuje ho Alexej.

Co všechno společnost k přesunům po kraji potřebuje? „Máme dva huculské koníky, vůz je jeden, ale zato velký. Má vzadu rozkládací jeviště, a když ho pořádně zaplachtujeme, tak v něm většina z nás i spí, jedeme v něm, vejdeme se tam všichni.“ Do větších kopců je to ale naopak, místo vezení musí herci občas vyskočit a vůz vytlačit, koníci by to nezvládli. Řidiči jsou k nim prý většinou ohleduplní.

Většinou nás nevyženou

Kočovné cestování už se dnes nevidí. Podle Alexeje Byčka herci většinou přejíždějí auty na předem domluvené štace. „My to většinou dopředu nevíme. To byl právě náš záměr zkusit to předem nedomlouvat. Jak se probudíme, podíváme se do mapy, kde není tolik kopců, kde by mohla být nějaká památka nebo rybník, tam se vydáme, domluvíme se se starostou a uspořádáme tam představení.“

Kočovníkům z koněmVozem se většinou dostává vřelého přijetí. „Jen jedinkrát nás starosta v obci nenechal, jinak jsou lidé velmi vstřícní. Na Vysočině je vřelejší přijetí než dejme tomu v obcích u Prahy, kde vyžadovali daleko více různých povolení. Zpravidla nás v obci nechají a chtějí nám i pomáhat, třeba nám nosí vodu. Někde se nás ale i bojí, schovávají před námi děti,“ směje se Alexej Byček a k tomuto tvrzení má i důvod. „Právě loni jsme všem říkali, že když chtějí, mohou s námi posedět u ohně nebo se i vydat na cestu, až se k nám v jedné obci přidal starostův synek a opravdu s námi odjel. Sbalil si spacák a během půl hodiny odjel. Letos už s námi normálně hraje.“

Prázdniny trávím bez mobilu

„Dospělí mi uši nezacpávají, ale někdy by to bylo potřeba,“ rozesmál nás ve studiu Štěpán, kterému je jedenáct. Je mezi herci sám tohoto věku, ale první tři týdny bylo u kočovné společnosti na pět dětí od herců a jejich kamarádů.
„Mobil mám, ale během kočování je zakázaný,“ přiznává se Štěpán, který by nějakou tu smsku na své prázdninové cestě i rád odeslal. „Je to pravda,“ usmívá se Alexej, „Štěpán měl v jedné obci takový románek, dokonce jsme další štaci vybírali podle toho, kam by ta slečna za ním mohla přijet, kam by jí to rodiče dovolili a skutečně tam pak za ním přijela.“

Mobily herci ne cestě nemají nebo záměrně nepoužívají. První kočování jim skutečně fungovalo bez mobilů a internetu, ale letos bylo více krizových situací: „Tentokrát jsme měli hned zpočátku nějaké úrazy, zdravotní potíže, museli jsme řešit více komplikací, takže mobily sem tam zapínáme,“ přiznává Alexej.

Fraška Bramborová Lhota si dělá legraci z úředního šimla

„My jsme to postavili na zápletce, že v jedné vsi vrchnost vydala zákaz pěstování brambor a místo nich se všude musejí pěstovat banány. Hra je o tom, jak se s tím místní vypořádají, je to hlavně legrace, žádné drama. Chtěli jsme, aby téma oslovovalo publikum právě v těchto menších vesnicích,“ vysvětluje Alexej.

Protože studenti pantomimy jsou všestranní, najdeme v představení akrobatické scénky, kejklířské scénky, tanec, žonglování i pantomimu, od všeho trochu. S prakem se na jeviště dostane i dětský herec Štěpán. Jaký text se pro svou roli musel naučit nám ale prozradit nemohl, protože by potenciálním divákům pokazil pointu.

Bramborovou Lhotu uvidí návštěvníci humpoleckého Festivalu v zahradě, který se koná 18. srpna v šest večer a před tím asi ve dvou nebo třech obcích na trase Želiv – Humpolec, kudy se bude kočovná divadelní společnost koněmVozem po kraji Vysočina ubírat.

autor: dak

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.