Qi-qong je na pohled velmi jednoduché cvičení, ale vyžaduje silné osobnosti, které vydrží
Co je Qi-qong? Na tuhle otázku nejde podle jihlavské instruktorky tohoto starobylého umění jednoznačně odpovědět. „Kdybych to otrocky přeložila, qi je energie a gong je práce. Je to práce s energií, cílená práce, sofistikovaná práce s inteligentní energií, kterou my v našich cvičeních umíme vodit tělem, umíme ji cíleně přemísťovat do orgánů, které potřebujeme oživit, posílit, uzdravit. Umění celkově tonizuje tělo, a samozřejmě zklidňuje mysl.“
„Většina lidí zná tajči, falunkung, kungfu. Je to vše z jednoho hnízda, původně to vše zřejmě vzniklo jako umění bojová, v čínských klášterech se potřebovali mniši ubránit. Museli umět pracovat s vnitřní silou a také s energií. My jí říkáme qi, v Indii je to prána, někde se jí říká éter. Nejblíže naší kultuře by asi bylo slovo život. Vše, co oživuje, je energie qi,“ vysvětluje Zdeňka Kasalová.
S Qi-qongem jsem se potkala před dvaceti lety
Říká se, že umění Qi-qong je staré kolem pěti tisíc let. „O škole, kterou praktikuji já a kterou také učím, se říká, že je stará dokonce sedm tisíc let. Je nejstarší školou Qi-qongu vůbec,“ přibližuje Zdeňka Kasalová. „Nemyslím si, že to je o formálním vývoji, budu studovat první stupeň, druhý, třetí, to ne. Já jsem se o tyto vědy zajímala celý svůj dospělý život, začínala jsem jógou, čakrová cvičení, taoistická cvičení, bylo toho hodně. S Qi-qongem jsem se potkala před dvaceti lety, asi jsem tehdy nepotkala toho pravého učitele, ale pořád mě to táhlo.“
To se stalo až v roce 2007, kdy se seznámila s učitelem Petrem Kochlíkem. „Qi-qong je cvičení na pohled velmi jednoduché, ale vyžaduje velmi silné osobnosti, které vydrží,“ upozorňuje Zdeňka Kasalová. „Věděla jsem, že si musím vybrat nějakou školu. Jsem opravdu klikař, protože jsem potkala právě Petra Kochlíka a začala cvičit školu Zhong Yuan Qi-gong. Co se se mnou stalo? Spousta věcí mi přijde nedůležitá, nepodstatná, ty podstatné si umím vybrat. Máloco mě rozhodí. Možná je to dáno věkem. Mám zpětnou vazbu i od svých cvičících, že také oni jsou vyrovnanější, klidnější.“
Qi-gong nejsou žádné sestavy, my se u toho skoro nehýbeme. Důležité je soustředění
Jako každé podobné umění, má i Qi-qong své pozice. „Já lidem vysvětlím, jak příslušná pozice bude vypadat, to nejsou žádné sestavy, my se u toho skoro nehýbeme. Je tam důležitá soustředěnost, představivost a práce mentální. Když už tu představu energie mám, mohu se soustředit na konkrétní místo v těle, kde může začít pulsovat. Na hodinách popisuji to, co by asi měli cítit,“ snaží se přiblížit Qi-qong Zdeňka Kasalová.
O Qi-qongu se říká, že jím můžete získat i nesmrtelnost. „V naší škole se o tom často hovoří, i náš Mistr Xu Mingtang o tom hovoří. Existují bytosti, které nežijí běžným životem jako my ostatní, jsou mimo koloběh znovuzrozování a lze určitými technikami tohoto stavu docílit, je to naprosto výjimečné,“ opatrně připouští Zdeňka Kasalová. „Ale toto není mojí prioritou. Sám život na této planetě je nadlidský výkon, proč ještě toužit po nesmrtelnosti,“ s úsměvem dodává jihlavská instruktorka Qi-qongu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.