Pyšelskou Tvrz kdysi chránil vodní příkop. Dnes je u ní zahrádka majitelů Tasovských

Tvrz Pyšel, Vysočina
Tvrz Pyšel, Vysočina

Uprostřed obce Pyšel na Třebíčsku si není možné nevšimnout zachovalé věže vodní tvrze ze 14. století.

Od roku 1764 až do dneška je tvrz v držení rodu Tasovských, pravděpodobně nejstaršího rodu ve vsi. Rodina je vždy ochotná návštěvníky po Tvrzi provést, i když ji částečně využívá pro sebe jako chladnou spižírnu.

Původně sloužila k ochraně

„Původně tady vchod nebyl, byl o patro výš,“ ukazuje nad sebe Martina Tasovská. „Kolem měli majitelé vodní příkop a soustavu čtyř rybníků. Když je někdo napadnul, tak si vystoupali vchodem, shodili ty schody, ukryli se sem, měli tady potraviny a tak tady vydrželi.“ Tvrz fungovala později jako sýpka, sklad potravin, který byl propojený s vedlejším domem.

Spižírna

Ve Tvrzi s metr širokými obvodovými zdmi je i dnes hodně chladno, tak ji majitelé používají jako spižírnu. Kdykoli se ale někdo chce podívat dovnitř, Tasovští ho ochotně provedou. Průvodcem je i dvanáctiletý Víťa Tasovský, který toho o Tvrzi ví hodně: „Spoustu věcí jsem se dozvěděl od rodiny, když jsem byl menší, chodil jsem s těmi lidmi, a jak jsem to slyšel, tak jsem se to i naučil,“ vysvětluje.

Tvrz získala statut kulturní památky a majitelé se o ni starají. Právě se pracuje na opravě štítů. „Z pravé strany to zdivo počasí už hodně zničilo, takže štíty opravujeme za přispění kraje, obce a ministerstva kultury a už jsme v konečné fázi,“ uzavírá Martina Tasovská.