Psycholog Martin Šťastný: Láska je nemoc, zbavení smyslů
Jinak by lidé neprováděli takové věci - hrnuli se před oltář a dobrovolně na sebe brali další povinnosti – i to s nadsázkou zaznělo ve středečním Tandemu. V květnu zkrátka nesmí chybět povídání o lásce, a tak jsme svezli jihlavského psychologa Martina Šťastného.
Svého miláčka bychom správně měli oslovovat „ moje nadledvinko“ nebo „ty můj hormonku“, a ne „ty moje srdíčko“. To totiž se samotným procesem zamilování se nemá moc společného. Srdce je pumpa, která ten výjimečný stav musí zvládnout a utáhnout. Když se zamilujeme, prožívá naše tělo stav podobný těžkému stresu, ale pozitivnímu. Nechceme spát, jíst, chodit do práce, chceme být jen s naším „objektem“. Jsme naprogramovaní tak, že zhruba do čtyř let od této chvíle se nám narodí dítě. To už jsme ale v úplně jiné fáziJ. Jaké jsou ty další? A můžeme milovat celý život jednoho partnera?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.