První tábor českých skautů byl na Vysočině

24. duben 2012

Přesně před sto lety se „otec“ českých skatů, Junáků, A. B. Svojsík, vydal poprvé s družinou chlapců na letní tábor. Putovali pěšky z Prahy až k Lipnici nad Sázavou na Vorlovskou hájovnu, kde byl Svojsíkův bratr lesníkem. Historii českého skautingu nám v Tandemu přiblížili bratr Jan Caha z jihlavského střediska Divočáci a sestra Ludmila Hronová ze střediska Zvon.

První čeští skauti to neměli před sto lety jednoduché, skauting přišel z jiné země, Anglie, ale tehdy velmi vlastenecky naladěná společnost toto hnutí ze začátku odmítala. První putující skupinka táborníků způsobila v okolí Lipnice rozruch, lidé si je pletli s tuláky a bezdomovci. Postupně se ale junácké zásady u nás „zabydlely“, i když v nedávné historii to neměli skauti vůbec jednoduché. V Jihlavě se konají v rámci 100. narozenin Junáků hned dvě výstavy, jedna v muzejní kavárně, druhá v městské knihovně.

  • Jana Caha a Ludmila Hronová, 100 let Junáka
    " style="">
    Jana Caha a Ludmila Hronová, 100 let Junáka
    " style="">
    Jana Caha a Ludmila Hronová, 100 let Junáka
0:00
/
0:00

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.