Při sportu je důležitá práce s psychikou, dobrý kouč posune sportovce na mnohem vyšší úroveň

19. červen 2024

Dobrý trenér musí být zároveň kouč a pracovat s mentalitou hráče, myslí si zakladatel Třebíč Open a sportovní ředitel SK Fotbalová škola Třebíč Martin Daněk. V roce 2019 a 2021 mimo jiné působil jako mentální kouč juniorských mistrů světa ve florbalu.

„Klasický pohled na českého trenéra je takový, že je to někdo, kdo běhá kolem lajny, třeba fotbalového hřiště, hecuje a motivuje hráče. Když jim to jde, chválí je, a když ne, kritizuje,“ vysvětluje Martin Daněk. Na začátku své trenérské kariéry postupoval stejně. „Protože jsem neznal jiný model chování,“ dodává.

Postupem času se však začal věnovat studiu koučingu a absolvoval řadu amerických a kanadských kurzů. „Začal jsem ty věci aplikovat do sportu, zkoušet je a testovat. Přinášelo to mnohem lepší výsledky, než jsem si myslel. Dnes je pro mě koučování zásadní, protože kouč je někdo, kdo pozitivně ovlivňuje mentalitu hráče,“ svěřuje se.

Aby mohl se sportovcem efektivně pracovat, musí si Martin Daněk o něm zjistit co nejvíce. „Pokud trénuji děti, musím znát i jejich rodinné zázemí a prostředí, do kterého se vracejí domů. U sportovního týmu je to složitější, takže se snažím zjistit, jakou mají hráči společnou i individuální historii, co od nich můžu očekávat, a pak se snažím vymyslet model, jak je posunout na vyšší level,“ prozrazuje.

Práce s mentalitou hráčů je podle Daňka klíčová pro jejich úspěch a rozvoj. Dobrý kouč dokáže sportovce posunout na mnohem vyšší úroveň nejen fyzicky, ale i mentálně.

Spustit audio