Prevence je základ: Jak se bránit proti podzimním nemocem?

2. říjen 2024

S příchodem podzimního období roste počet nemocných nejen s nachlazením, ale i s vážnějšími respiračními onemocněními, jako je chřipka nebo COVID-19. Ačkoliv viry dýchacích cest se vyskytují celoročně, právě podzimní měsíce představují vrchol sezóny.

Sychravé podzimní počasí přináší s sebou nejen dešťové přeháňky, ale také nárůst počtu respiračních onemocnění. „Nejde jen o klasické nachlazení. Častěji se objevuje i chřipka nebo COVID-19, které mají závažnější průběh,“ vysvětluje Jana Böhmová z Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

Jedním z klíčových faktorů, které přispívají k šíření těchto onemocnění, je náhlé ochlazení. „Organismus je vystaven teplotním změnám – venku je chladno, zatímco uvnitř začínáme topit. To oslabuje naši imunitu,“ vysvětluje Böhmová. Svou roli hraje i to, že se děti po prázdninách vracejí do školních kolektivů, kde se viry snadno šíří.

Když už onemocnění propukne, je důležité se správně léčit. „U virových onemocnění, jako je chřipka nebo COVID-19, bychom neměli přecházet nemoci. Je třeba zůstat doma, odpočívat a dát tělu čas na zotavení,“ radí odbornice. Zásadní je také dodržovat hygienu, především důkladné mytí rukou, a omezit kontakt s ostatními, abychom předešli dalšímu šíření nákazy.

Prevence hraje důležitou roli, a to nejen v běžné péči o zdraví, ale i formou očkování. „Nejvhodnější období pro očkování proti chřipce a COVID-19 je od září do listopadu. To umožní tělu vytvořit protilátky ještě před hlavní epidemií,“ doporučuje Böhmová. Před očkováním by se lidé měli poradit se svým lékařem.

autoři: Hela Dvořáková , hoch
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.