Prevence je nejlepší obranou proti kybernetickým podvodům
Žijeme v době, kdy se většina našich aktivit přesunula na displeje mobilních telefonů a počítačů. Tento pohodlný způsob života s sebou však přináší i nebezpečí v podobě kybernetických podvodníků.
„Myšlenka přenést různé úřední úkony do online prostoru byla rozhodně dobrá,“ říká major Martin Vaněček, vedoucí odboru analytiky a kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina. „Problém však spočívá v tom, že většina dnešních kybernetických podvodů není výsledkem sofistikovaných útoků na IT systémy, ale důsledkem sociálního inženýrství,“ pokračuje. Podvodníci využívají důvěřivost lidí a sofistikované metody, aby z nich vylákali citlivé informace, jako je například přihlášení k bankovní identitě.
„Některé podvody jsou tak dobře promyšlené, že kdybych nebyl policistou, musel bych těm pachatelům zatleskat,“ přiznává major Vaněček s nadsázkou. Jako příklad uvádí falešné webové stránky, které se tváří jako oficiální portály pro správu identity občana. „Stačí jednou zadat své přihlašovací údaje na špatné stránce, a podvodník může mít přístup k vašemu bankovnímu účtu,“ varuje Vaněček.
Jedním z klíčových momentů, kdy by měl být uživatel obzvláště obezřetný, je situace, kdy se systém začne ptát na potvrzení přístupu z nového zařízení. „To může být chvíle, kdy podvodník právě přidává své vlastní zařízení do vašeho účtu,“ vysvětluje Vaněček. V takovém případě radí okamžitě kontaktovat banku a zablokovat přístup k účtu.
„Základem je mít na paměti, že žádný státní úřad ani banka po vás nikdy nebude požadovat citlivé údaje prostřednictvím e-mailu nebo SMS,“ dodává Vaněček. „A pokud máte sebemenší pochybnosti o pravosti webových stránek, vždy si ověřte, zda se jedná o správnou doménu. V tomto případě je prevence opravdu tím nejlepším lékem.“
Související
-
Podvody se dějí i o Vánocích, přibývá těch přes internet a po telefonu
Podvodníci jsou aktivní i o Vánocích. Nejde jenom o prodejce, kteří lákají na sváteční zboží. Kyberpodvodníci útočí přes telefony, phishingovými e-maily i falešnými SMS.
-
Podvody na internetu mívají čtyři společné znaky
Čím více používají lidé moderní technologie a jejich aktivita se přesouvá do digitálního světa, roste počet krádeží a taky podvodů spojených s internetovým prostředím.
-
Policie upozorňuje na podvody s platebními kartami. Pachatelé cílí na seniory
Policie na Vysočině vyšetřuje několik případů podvodů v souvislosti s platebními kartami a internetem. Upozorňují hlavně důvěřivé seniory.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.