Přes sto let starý zlatý náhrdelník nosily tři generace žen. Ze své krásy a elegance nic neztratil

21. listopad 2023

Příběhy o špercích, které se v rodinách dědí z generace na generaci, nemusíme hledat jen ve starých románech. Jeden takový, zcela aktuální, jsme našli přímo v Jihlavě. Začal před více než sto lety, a určitě bude mít další pokračování.

"Díváme se na fotografii mého dědečka a babičky," říká Jana Hrobařová z Jihlavy. Fotografie je to stará černobílá, a je svatební. Právě ke svatbě prý dědeček babičce věnoval krásný zlatý náhrdelník, který rodina vlastní dodnes. A nejen to, uchovávají i ručně psané darovací kartičky. "Ten šperk putuje naší rodinou.

Můj dědeček ho věnoval mojí babičce, babička ho potom věnovala mojí mamince," dodává. Maminka Jany Hrobařové dostala náhrdelník v roce 1946 u příležitosti maturity a současná majitelka ho od maminky dostala k šedesátinám. Ke komu poputuje dál, ještě není rozhodnuté. Jana Hrobařová má totiž dvě dcery.

Šperk je uložený v originální krabičce, kde je uvedené i jméno klenotníka, a vypadá jako nový. "Náhrdelník jsem nechala vyčistit. Od toho roku 1910 byl zašlý. Je teď skvostný," ukazuje Jana Hrobařová. Zatím krásný šperk nikam nevynesla. "Teď jsem si koupila černé jednoduché koktejlky s velkým výstřihem, a určitě ho plánuji vynést," dodává s úsměvem.

Spustit audio