Před více než sto lety zavraždili v Kobylnicích hajného. Jeho hlavu našli v hrnci na plotně

24. listopad 2022

Malá vesnička Kobylnice, která leží u Bystřice nad Pernštejnem, byla na začátku 20. století svědkem neuvěřitelně drastické vraždy.

Bylo to v době I. světové války, kdy o smutné události nebyla nouze. O této ale místní v Kobylnici mluví dodnes. „V domě číslo sedm žil obuvník Alois Dospíšil, platil za místního podivína,“ začíná své vyprávění památkář Jan Večeřa. 

Rok 1916

Skutečný kriminální případ, který popisuje, se v Kobylnicích stal v červnu roku 1916. Obuvník se tehdy často bavil tím, že na nedalekém hradě Zubštejně strašil lidi v převleku čerta. 

Obec Kobylnice, cesta k Zubštejnu

Jednou vedlmi vyděsil starší ženu, která si pak stěžovala hajnému Kolářovi. Ten se na čerta šel podívat. „Hajný na obuvníka narazil, okamžitě po něm intuitivně vystřelil,“ říká Jan Večeřa s tím, že hajný naštěstí netrefil. 

Odplata

Obuvník Dospíšil si na hajného počkal a ubil ho motykou. „Tou samou motykou mu oddělil hlavu od trupu.“ To ale nebylo všechno. „Hlavu si vzal ke studánce, omyl ji a vyloupl z ní oči,“ pokračuje. 

Člověku se nechce věřit, že se tato událost opravdu stala. To nejstrašnější ale mělo teprve přijít. Vrah nechal tělo v lese, a hlavu si odnesl domů. 

Rodina hajného Koláře hledala. Došli i do chalupy obuvníka. „Seděl u plotny. Neodpovídal, až po nějaké době bradou ukázal na hrnec na plotně.“ Poklici hrnce zvedly hajného děti. Pomatený obuvník skončil v ústavu pro choromyslné.

Obec Kobylnice, Žďársko
Spustit audio

Související