Před lety vývrtka, dneska paraplíčko. To jsou pomůcky, které léčí mozkovou mrtvici

30. listopad 2015
Dobré odpoledne

Ročně zemře na mozkovou mrtvici jedno menší město – 10 tisíc lidí. A dalších 10 tisíc má zdravotní následky. Ale abychom dali taky nějakou naději – dobrou třetinu případů, a to je 10 -15 tisíc lidí, dokážou doktoři uzdravit tak, že jsou pacienti bez následků. „Běží o čas, lépe je riskovat, že do nemocnice pojede pacient zbytečně, než aby zůstal doma a čekal, až to přejde,“ říká primář neurologie jihlavské nemocnice Ondřej Škoda

Odborníci radí: na nic nečekat a u prvních příznaků si zavolat sanitku. A jaké jsou ty příznaky? Ochrnutí nejčastěji poloviny těla, člověk ztratí sílu v jedné ruce, není schopen sestavit větu a nerozumí mluvené řeči. Někdy klesne koutek, člověk sám nemůže mluvit. Příznaky jsou ale hodně různorodé, říká neurolog: „Záleží na tom, jakou část mozku postihne mozková mrtvice. Někdy může být provázena úpornou bolestí hlavy, přichází ztráta zraku, porucha polykání, porucha rovnováhy nebo zvracení. Nejčastěji je to ale ochrnutí ruky.“

Časové okno je neúprosné. Po šesti hodinách se zavře a šance na uzdravení klesá

Moderní léčba se používá v tzv. časovém okně do čtyř a půl hodiny od prvních příznaků mohou lékaři sraženinu rozpustit. Říká se tomu trombolýza. Podá se lék, který tromby rozloží. Představme si to jako špuntík z krevních destiček, který rozpustí rozpouštědlo vstříknuté do žíly. Mozková tkáň neodumře a může se uzdravit.

Pokud to nezabere, mohou lékaři použít tzv. mechanickou rekanalizaci. „Od letoška bezpečně víme, že to je taky způsob, který pacientovi pomůže,“ říká Ondřej Škoda z jihlavské neurologie. A jak si to představit? Jako takové odborné prošťouchnutí. „Potřebujeme k tomu speciální nástroje, které se k místu zavedou na takovém dlouhém vodiči. Ty původní vypadaly jako vinná vývrtka, která se dostala ke špuntíku a zakroutila se dovnitř a v lepším případě ho vytáhla ven. Postupně se vyvinuly dokonalejší nástroje – třeba takový košíček nebo paraplíčko. Vy ho zasunete do cévy, uvnitř roztáhnete a sraženinu vytáhnete,“ vysvětluje primář neurologie Škoda.

Rehabilitace po všech stránkách

Přibližně třetina pacientů – 10 tisíc lidí každý rok – má po mozkové mrtvici zdravotní následky. Nejčastěji souvisí se špatným pohybem a mluvením. Pohyb a řeč se proto trénuje už na JIP v nemocnici. A často je potřeba taky péče psychologa, protože zdravý člověk se náhle změnil v ochrnutého pacienta závislého na cizí péči. Proto neurolog Škoda ještě jednou apeluje na rychlý příjezd do nemocnice: „Nestyďte se zavolat sanitku, běží o čas!“

autor: Petra Emmerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.