PORADNA: Parabeny, SLS, tenzidy, silikony. Víte, co obsahuje třeba právě váš šampon?

3. říjen 2018

Kosmetický průmysl používá při výrobě různých věcí chemikálie. Ne všechny jsou ale našemu tělu a přírodě vlastní.

Jak ale říká host středeční poradny, chemička Ivana Tobiášová, všechno je věcí volby a na každém produktu je naspané jeho složení.

„Mýdlo a zubní pasta jsou nejzákladnější prostředky, které používá každý. A každý by si také měl udělat čas a zamyslet se nad tím, co obsahují,“ řekla v úvodu Ivana Tobiášová.

Tekutá mýdla

Tekutá mýdla jsou také denní hygienické prostředky každého z nás. „Obsahují mimo jiné tenzidy a přísady, které jsou stabilizátory pěny, vonné látky, vitamíny, kolagen, je toho víc.“

Kyselost mýdel bývá kolem 5,5, což je mírně kyselé. „Je ale potřeba vědět, že obsahují látky, které do lidského těla jednoduše nepatří. Na první místě bych jmenovala látky SLS, SLES. Jsou to tenzidy, které způsobují hodně pěnění. Je tak nějak zakódováno, že čím víc to pění, tím víc to čistí, a platí to u zubních past, prostředků na nádobí a také šampónů,“ řekla paní Tobiášová.

„Neuvědomujeme si ale, že právě tohle způsobují likvidaci přirozené mikroflóry v ústech, kdo třeba trpí na afty, neměl by takové pasty vůbec používat.“

Silikony, etylenglykol

Dalšími chemikáliemi jsou silikony a etylenglykol. „Silikony vyhlazují, dávají lesk. Etylenglykol je obsažený ve vlhčených ubrouscích, což je kapitola sama pro sebe. Dále to jsou ftaláty, které jsou všude tam, kde chceme něco změkčovat.“

Parabeny

Kosmetika obsahuje také parabeny. „Jsou to antibakteriální a konzervační látky. Setkala jsem se s tím, že na výrobku bylo napsáno paraben free. Výrobci je ale umí chytře nahradit. Tyto látky se chovají jako přirozené hormony v našem těle a když spolu začnou reagovat, způsobuje to další špatné věci.“

Povolené limity

Kosmetické prostředky obsahují ale vždy povolené limity, pokračuje Ivana Tobiášová: „Ano, v každém prostředku je povolené množství těchto šmakulád, žádný výrobce by si nedovolil toho dát víc. Problém je ale v tom, že denně těch produktů použijeme desítky a to si každý neuvědomuje.“

Mytí nádobí

Prostředky na mytí nádobí také mohou obsahovat řadu nebezpečných chemických látek. „Je to věc volby. V drogeriích jsou běžně dostupné prostředky na bázi kyseliny citronové, která neškodí. A samotné kyselina citronová je skvělá k čištění rychlovarné konvice, pračky.“

Více si poslechněte v přiloženém audiu.

autoři: Hela Dvořáková , mik
Spustit audio